Analiza błędów pomiaru - początkujący user Statistiki.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Symek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2009, o 21:47
Płeć: Mężczyzna

Analiza błędów pomiaru - początkujący user Statistiki.

Post autor: Symek »

Witam,
Wiem, że wyglądam jak noob, który na szybko zarejestrował się na forum żeby zadać jedno pytanie, pewnie złamać parę punktów regulaminu a potem zniknąć, ale... No dobra, chyba o to mi w sumie chodzi Chcę się tylko usprawiedliwić, poszukałem odpowiedniego działu, przejrzałem regulamin forum, poczytałem o podstawach LaTexa, a że zamierzam błagać o pomoc - cóż, takie życie.

Mam do zrobienia dwa zadania ze statystyki. Uprzejmych ludzi proszę nie tyle o ich rozwiązanie, ale o wskazówki jak technicznie zabrać się do ich robienia.
______________________________
Analiza błędów pomiaru
1. Wśród \(\displaystyle{ n}\) wyników niezależnych pomiarów o rozkładzie normalnym, otrzymanych ze średnim błędem kwadratowym \(\displaystyle{ \rho}\) stwierdzono jeden odbiegający wynik \(\displaystyle{ x^*}\). Średnia z pozostałych \(\displaystyle{ n-1}\) wyników wynosi \(\displaystyle{ \overline {x}}\). Czy można uważać, że wynik \(\displaystyle{ x^*}\) zawiera duży błąd i czy należy go wykluczyć z dalszej analizy tych danych pomiarowych?

2. Niech dla \(\displaystyle{ n}\) wyników niezależnych i jednakowo dokładnych pomiarów jakiejś wielkości średnia wartość wynosi \(\displaystyle{ \overline {x}}\) oraz znana jest wartość \(\displaystyle{ s}\). Niech \(\displaystyle{ (n+1)}\) pomiar daje wynik \(\displaystyle{ x^* = \overline {x} + 0,3}\). Czy ten wynik należy wykluczyć z dalszego opracowania?

Uwaga:
Dane \(\displaystyle{ n}\), \(\displaystyle{ x^*}\), \(\displaystyle{ \overline {x}}\), \(\displaystyle{ s}\), \(\displaystyle{ \rho}\) itp. są zadawane przez użytkownika, w przypadku konieczności odczytania danych z tablic rozkładów należy poprosić użytkownika o ich podanie.
______________________________

I czas na pytania. Coś takiego mam rozwiązać i podać prowadzącemu w postaci skryptu, programu albo coś w tym rodzaju. Prowadzący wspomniał, że można do tego celu zaprząc Statistikę. Program już mam (30-dniowy trial), ale kompletnie nie wiem, jak go obsługiwać. Jak zabrać się za robienie tego typu zadań? Jak tworzyć makra, skrypty?

Będę wdzięczny za każdy rodzaj pomocy oprócz "Poszukaj w helpie"
ODPOWIEDZ