zadanie z drużynami piłkarskimi

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
robert179
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 24 lip 2005, o 16:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kęty
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 13 razy

zadanie z drużynami piłkarskimi

Post autor: robert179 »

Dwanaście drużyn piłkarskich, wśród których są drużyny A i B, podzielono losowo na dwie równe podgrupy I,II. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wymienione drużyny znajdą się w różnych podgrupach?
Nie wiem jak to zrobić, głównie problem polega na zapisaniu zdarzeń elementarnych i wyliczeniu zdarzenia A!
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

zadanie z drużynami piłkarskimi

Post autor: Janek Kos »

robert179 pisze:Dwanaście drużyn piłkarskich, wśród których są drużyny A i B, podzielono losowo na dwie równe podgrupy I,II...
P(K) - szukane prawdopodobieństwo.

Wybranie szóstki z dwunastu to kombinacja \(\displaystyle{ {12\choose 6}}\) i to daje Ω . Zdarzenia sprzyjające to wybaranie piątki z dziesięciu, czyli pięciu drużyn do ustalonej drużyna A lub B - z uwagi na to "lub", wybraną piątkę mnożymy jeszcze przez 2. Przechodząc od słów do czynów \(\displaystyle{ P(K)=\frac{2{10\choose 5}}{{12\choose 6}}=\frac{6}{77}}\)
jozef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2006, o 23:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

zadanie z drużynami piłkarskimi

Post autor: jozef »

Janek Kos pisze:
robert179 pisze:Dwanaście drużyn piłkarskich, wśród których są drużyny A i B, podzielono losowo na dwie równe podgrupy I,II...
P(K) - szukane prawdopodobieństwo.

Wybranie szóstki z dwunastu to kombinacja \(\displaystyle{ {12\choose 6}}\) i to daje Ω . Zdarzenia sprzyjające to wybaranie piątki z dziesięciu, czyli pięciu drużyn do ustalonej drużyna A lub B - z uwagi na to "lub", wybraną piątkę mnożymy jeszcze przez 2. Przechodząc od słów do czynów \(\displaystyle{ P(K)=\frac{2{10\choose 5}}{{12\choose 6}}=\frac{6}{77}}\)
Wydaje mi się że to jest złe rozwiązanie, ja to zrobiłem tak:
Ω = kombinacja 6 z 12 (wybranie 6 drużyn do jednej podgrupy)= 924
I - wylosowanie drużyny A do jednej z podgrup - 2 możliwości
II - wyl. dr. B do jednej z podgrup, innej niż A - 1 możliwość
III - dobranie drużyn do podgrupy (A lub B) - kombinacja 5 z 10 = 252

P(K)= (2*1*252)/924=6/11
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

zadanie z drużynami piłkarskimi

Post autor: Janek Kos »

jozef pisze:
Janek Kos pisze:
robert179 pisze:Dwanaście drużyn piłkarskich, wśród których są drużyny A i B, podzielono losowo na dwie równe podgrupy I,II...
P(K) - szukane prawdopodobieństwo.

Wybranie szóstki z dwunastu to kombinacja \(\displaystyle{ {12\choose 6}}\) i to daje Ω . Zdarzenia sprzyjające to wybaranie piątki z dziesięciu, czyli pięciu drużyn do ustalonej drużyna A lub B - z uwagi na to "lub", wybraną piątkę mnożymy jeszcze przez 2. Przechodząc od słów do czynów \(\displaystyle{ P(K)=\frac{2{10\choose 5}}{{12\choose 6}}=\frac{6}{77}}\)
Wydaje mi się że to jest złe rozwiązanie, ja to zrobiłem tak:
Ω = kombinacja 6 z 12 (wybranie 6 drużyn do jednej podgrupy)= 924
I - wylosowanie drużyny A do jednej z podgrup - 2 możliwości
II - wyl. dr. B do jednej z podgrup, innej niż A - 1 możliwość
III - dobranie drużyn do podgrupy (A lub B) - kombinacja 5 z 10 = 252

P(K)= (2*1*252)/924=6/11
\(\displaystyle{ P(K)=\frac{2{10\choose 5}}{{12\choose 6}}=\frac{6}{11}}\).

[ Dodano: Nie Lut 12, 2006 10:15 am ]
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ