Kule, skok z mostu, podział klasy

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
kachnaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 15 paź 2008, o 20:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: internet

Kule, skok z mostu, podział klasy

Post autor: kachnaaa »

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tych zadań dotyczą one prawdopodobieństwa klasycznego!:(
zad1.
mamy 10 kul czarnych i 2 białe.wszystkie kule dzielimy losowo na 2 podzbiory po 6 kul.jakie jest prawdopodobieństwo tego,że w każdym podzbiorze znajdzie się kula biała?
zad2
Ambroży,Baltazar,Cezary i Dionizy losują kolejność w jakiej będą skakać z mostu na bungee.Oblicz prawdopodobieństwo:
a)Ambroży będzie skakał ostatni
b)panowie skoczą w kolejności alfabetycznej
c)Cezary i Dionizy będą skakali jeden za drugim
d)Baltazar nie będzie skakał po Dionizym
zad3
Uczniowie 36osobowej klasy Izydora nie mogli dojść do porozumienia ,jak podzielić się zadaniami związanym z przygotowaniem studniówki.Ostatecznie postanowili losować z własnego grona 15 osób do robienia dekoracji,7 do zrobienia zaproszeń.pozostałych do sprzątania po zabawie.Oblicz prawdopodobieństwo tego,że Izydor i Jolka trafią do 1 grupy.

Mam nadzieję ,że ktoś podoła tym zadaniom ja niestety nie dałam rady ;(
Ostatnio zmieniony 15 paź 2008, o 20:29 przez kachnaaa, łącznie zmieniany 1 raz.
Grzegorz t
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 813
Rejestracja: 6 cze 2007, o 12:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Kąty Wrocławskie
Pomógł: 206 razy

Kule, skok z mostu, podział klasy

Post autor: Grzegorz t »

Np. 3

\(\displaystyle{ P= \frac{C_{34}^{13}\cdot C_{21}^{7}\cdot C_{14}^{14}}{C_{36}^{15}\cdot C_{21}^{7}\cdot C_{14}^{14}}}\) przy założeniu, że wśród tych 36 osób są Izydor i Jolka

Np. 1
\(\displaystyle{ P= \frac{2!\cdot 2^{10}}{C_{12}^{6}\cdot C_{6}^{6}}}\) przy założeniu, że kule są różne, rozróżnialne. 2! oznacza, że kule białe mogą naprzemian znajdować się w 1 lub 2 grupie.
również zakładamy sytuację taką, że wszystkie czarne kule będą się mogły znaleźć w jednej grupie

Zad. 2a

\(\displaystyle{ P= \frac{3!}{4!}}\)

Zad. 2b
\(\displaystyle{ P= \frac{1}{4!}}\)
ODPOWIEDZ