Dzienniki

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
Wicio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1318
Rejestracja: 13 maja 2008, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 561 razy

Dzienniki

Post autor: Wicio »

W pewnej szkole są 3 klasy pierwsze, trzy drugie i trzy trzecie . Po lekcjach nauczyciele zanieśli dzienniki do gabinetu dyrektora ułożyli je losowo w stos (jeden na drugim). Oblicz prawdopodobieństwo,że dzienniki klasy IIIa i IIIb nie są rozdzielone tylko jednym dziennikiem.

Mi wyszło \(\displaystyle{ P(A)= \frac{7}{12}}\)

Mógłby ktoś sprawdzić i potwierdzić ,że się nie mylę? ;p
maruda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 13 paź 2007, o 21:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: prawie Poznań
Pomógł: 5 razy

Dzienniki

Post autor: maruda »

Również mogę się mylić, bo mam za sobą przerwę w tym temacie, ale mi wyszło 29/36 :P
\(\displaystyle{ P(A)=1-P(A')}\), gdzie A' oznacza, że te dwa dzienniki są rozdzielone dokładnie jednym. P(A') wygląda tak, że w mianowniku jest 9!, a w liczniku mnożenie: 2 (albo "IIIa, coś, IIIb", albo "IIIb, coś, IIIa") * 7 (z pozostałych 7 dzienników bierzemy jeden jako ten rozdzielający) * 7! (grupkę tych trzech traktujemy jako jeden element i razem z pozostałymi 6 dziennikami ustawiamy w dowolnej kolejności). Wychodzi \(\displaystyle{ 1-\frac{2*7*7!}{9!}=1-\frac{2*7}{8*9}=1-\frac{7}{4*9}=1-\frac{7}{36}=\frac{29}{36}}\)
Awatar użytkownika
Wicio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1318
Rejestracja: 13 maja 2008, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 561 razy

Dzienniki

Post autor: Wicio »

Mi się wydaje , ze do zdarzenia przeciwnego nalezy również zaliczyć , że dzienniki stoją obok siebie.
Własnie nie wiem czy liczyć jako przeciewne tylko to gdy sa jednym rozdzielone czy to że sa jednym rozdzeilone bądź koło siebie są.

Chyba jednak trzeba uwzględnić to tak jak ja to zrobiłem
maruda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 13 paź 2007, o 21:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: prawie Poznań
Pomógł: 5 razy

Dzienniki

Post autor: maruda »

Według mnie z treści zadania wynika, że zdarzenie przeciwne to jedynie sytuacja, gdy są rozdzielone jednym. "nie są rozdzielone tylko jednym dziennikiem" = "nieprawda, że są rozdzielone tylko jednym dziennikiem". Fakt, rola słowa "tylko" może być w tym kontekście niejasna, ale moim skromnym zdaniem oznacza jedynie małą ilość, jaką jest jedna sztuka
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

Dzienniki

Post autor: soku11 »

Bardzo trudno tutaj powiedziec, o co dokladnie chodzilo autorowi zadania. W kazdym badz razie, ja bym napisal na dwa sposoby dopisujac, ze tresc jest niejednoznaczna A osobiscie bardziej bym sie sklanial w strone wersji marudy. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ