Co jest bardziej prawdopodobne?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Linka87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 18 lut 2007, o 17:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 4 razy

Co jest bardziej prawdopodobne?

Post autor: Linka87 »

Zad. Co jest bardziej prawdopodobne: wygrać z równorzędnym przeciwnikiem:
a. Trzy partie z czterech, czy pięć z ośmiu.
b. Co najmniej trzy partie z czterech czy co najmniej pięć z ośmiu.
c. Co najwyżej \(\displaystyle{ n}\) partii z \(\displaystyle{ 2n}\) czy więcej niż \(\displaystyle{ n}\) spośród \(\displaystyle{ 2n}\) .
d. Nie więcej niż \(\displaystyle{ n}\) partii z \(\displaystyle{ 2n+1}\) , czy więcej niż \(\displaystyle{ n}\) partii z \(\displaystyle{ 2n+1}\) .

--------------------------------------------------------------------------------------
pierwsze dwa podpunkty to chyba wiem jak zrobić:

Ad. a

\(\displaystyle{ 3}\) z \(\displaystyle{ 4}\)
\(\displaystyle{ P(A)={4\choose3}\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^3\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^1=\frac{1}{4}}\)

\(\displaystyle{ 5}\) z \(\displaystyle{ 8}\)
\(\displaystyle{ P(B)={8\choose5}\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^5\cdot\\left(frac{1}{2}\right)^3=56\cdot\frac{1}{256}=\frac{7}{32}}\)

\(\displaystyle{ P(A)>P(B)}\)

Ad. b

Co najwyżej \(\displaystyle{ 3}\) z \(\displaystyle{ 4}\) czyli, że wygramy \(\displaystyle{ 3}\) lub \(\displaystyle{ 4}\) razy.
\(\displaystyle{ P(A)={4\choose3}\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^3\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^1+{4\choose4}\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^4\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^0=\frac{1}{4}+\frac{1}{16}=\frac{5}{16}}\)

Co najwyżej \(\displaystyle{ 5}\) z \(\displaystyle{ 8}\) czyli, że wygramy \(\displaystyle{ 5,\ 6,\ 7}\) lub \(\displaystyle{ 8}\) razy.
\(\displaystyle{ P(B)={8\choose5}\cdot\left( \frac{1}{2}\right)^5\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^3+{8\choose6}\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^6\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^2+{8\choose7}\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^7\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^1+{8\choose8}\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^8\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^0=\frac{7}{32}+\frac{7}{64}+\frac{1}{32}+\frac{1}{256}=\frac{93}{256}}\)

\(\displaystyle{ P(B) > P(A)}\)

Ale jak to zrobić na tych literkach to już nie wiem.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2017, o 02:39 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm . Skaluj nawiasy. Masz przybornik.
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Co jest bardziej prawdopodobne?

Post autor: Emiel Regis »

a) i b) masz dobrze


w c) idea taka sama tylko już więcej zabawy literkami.

Otóż:

\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^n C^k_{2n} \left (\frac{1}{2} \right)^{2n} >
\sum_{k=n+1}^{2n} C^k_{2n} \left (\frac{1}{2} \right)^{2n}}\)


\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^n {2n \choose k} > \sum_{k=n+1}^{2n} {2n \choose k}}\)

Korzystając z własności symbolu Newtona, mianowicie:

\(\displaystyle{ {n \choose k} = {n \choose n-k}}\)

Widzimy, że po obu stronach wszystko się skraca i zostaje ostatni wyraz po lewej stronie. Czyli większe jest prawdopodobieństwo wygrać co najwyżej połowę partii, niż wygrać więcej niż połowę.

Mam nadzieje ze już jest to czytelne, jeśli nie to rozpisz sobie dokładnie te symbole np, dla \(\displaystyle{ 2n=10}\). Wtedy będzie ładnie widać co się skraca a co nie.


Podpunkt d) identycznie...

Spróbuj sama możne. Jak się nie uda to ja napisze.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2017, o 02:50 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Polskie litery.
Linka87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 18 lut 2007, o 17:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 4 razy

Co jest bardziej prawdopodobne?

Post autor: Linka87 »

Hmmm..po chwili zaczynam rozumieć o co chodzi :)

I pewnie, że chce sama zrobić kolejny podpunkt, bo teraz mam chociaż jakieś podstawy, tylko proszę o sprawdzenie czy dobrze:

\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n} {2n + 1 \choose k} \left ( \frac{1}{2} \right)^{2n+1} > \sum_{k=n+1}^{2n+1} {2n + 1 \choose k} \left ( \frac{1}{2}\right)^{2n+1}}\)

\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n} {2n + 1 \choose k} > \sum_{k=n+1}^{2n+1} {2n + 1 \choose k}}\)

i dalej korzystam analogicznie z tej samej własności

\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n} {2n + 1 \choose 2n+1 - k} > \sum_{k=n+1}^{2n+1} {2n + 1 \choose k}}\)

ale teraz to mi się wszystko skróci i odpowiedź będzie, że to zdarzenie ma jednakowe prawdopodobieństwo?
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Co jest bardziej prawdopodobne?

Post autor: Emiel Regis »

Dokładnie tak, brawo! : )

Tylko widzisz, ja pisałem znak \(\displaystyle{ >}\) z tego względu że wcześniej przeliczyłem i wiedziałem, że pierwsze wyjdzie większe. U Ciebie, ponieważ się wszystko skraca to oczywiście powinnaś pisać znak równości pomiędzy stronami.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2017, o 02:47 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości. Polskie litery.
TheBill
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2372
Rejestracja: 25 paź 2009, o 11:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

Co jest bardziej prawdopodobne?

Post autor: TheBill »

Przepraszam, że odkopuję, mam pytanie odnośnie tego zadania.
Linka87 pisze:Zad. Co jest bardziej prawdopodobne: wygrać z równorzędnym przeciwnikiem:
a. Trzy partie z czterech, czy pięć z ośmiu.
Ad.a
\(\displaystyle{ 3}\) z \(\displaystyle{ 4}\)
\(\displaystyle{ P(A)= {4\choose3}\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^3\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^1=\frac{1}{4}}\)

\(\displaystyle{ 5}\) z \(\displaystyle{ 8}\)
\(\displaystyle{ P(B)={8\choose5}\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^5\cdot\left(\frac{1}{2}\right)^3=56\cdot\frac{1}{256}=\frac{7}{32}}\)

\(\displaystyle{ P(A)>P(B)}\)
Bez obliczeń próbowałem rozwiązać to tak:
1. Spośród rozegranych \(\displaystyle{ 8}\) partii, najbardziej prawdopodobne jest wygranie \(\displaystyle{ 4}\) partii. bo mamy \(\displaystyle{ 50\%}\) szans na wygranie. Mamy \(\displaystyle{ \frac{4}{8}}\) .
2. Jeżeli wygramy \(\displaystyle{ 3}\) partie z \(\displaystyle{ 4}\) partii to wygramy \(\displaystyle{ 6}\) partii z \(\displaystyle{ 8}\) partii. Mamy \(\displaystyle{ \frac{6}{8}}\) .
3. Porównując \(\displaystyle{ \frac{6}{8}}\) i \(\displaystyle{ \frac{5}{8}}\), "bliżej" do wyniku najbardziej prawdopodobnego czyli \(\displaystyle{ \frac{4}{8}}\) jest \(\displaystyle{ \frac{5}{8}}\) , więc wygranie \(\displaystyle{ 5}\) z \(\displaystyle{ 8}\) jest bardziej prawdopodobne.
Gdzie tutaj intuicja zawodzi? (Oczywiście powyższe rachunki rozumiem).
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Re: Co jest bardziej prawdopodobne?

Post autor: SlotaWoj »

TheBill pisze:2. Jeżeli wygramy \(\displaystyle{ 3}\) partie z \(\displaystyle{ 4}\) partii to wygramy \(\displaystyle{ 6}\) partii z \(\displaystyle{ 8}\) partii. Mamy \(\displaystyle{ \frac{6}{8}}\) .
Prawdopodobieństwa wygrania \(\displaystyle{ 3}\) partii z \(\displaystyle{ 4}\) partii i \(\displaystyle{ 6}\) partii z \(\displaystyle{ 8}\) partii nie są jednakowe.
ODPOWIEDZ