kule w urnach 3 zadanka

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
apsik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 11 lis 2007, o 14:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 10 razy

kule w urnach 3 zadanka

Post autor: apsik »

Mam takie zadanka:

1. Mamy trzy urny. W urnie 1 znajduje się 5 kul białych i 7 kul czarnych, a w urnie 2 znajdują się 4 kule białe i 8 kul czarnych w urnie trzeciej znajdują się 2 kule białe i 6 kul czarnych. Losujemy kule z urny pierwszej. Jeżeli wylosujemy kule białą, to losujemy sześć razy (ze zwrotem) kule z urny 2, w przeciwnym wypadku losujemy piec razy (ze zwrotem) kule z urny 3. Obliczyć prawdopodobienstwo, ze wylosujemy, co najmniej trzy kule białe.

2.Niech dane będą dwie urny z kulami o następujących składach: pierwsza urna zawiera 5 kul czerwonych i 7 niebieskich, druga urna zawiera 7 kul czerwonych i 4 niebieskie. Losujemy z urny pierwszej kule. Jeśli wylosowana została kula czerwona, zostaje ona przełożona do drugiej urny. W przeciwnym wypadku nie przekładamy żadnej kuli. Następnie z urny drugiej losujemy dwie kule. Obliczyć prawdopodobieństwo, ze z urny drugiej wylosowano dwie kule różnych kolorów.

2. Urna 1 zawiera 7 czerwonych i 3 czarne kule, natomiast urna 2 zawiera 4 czerwone i 5 czarnych kul. Z urny 1 losujemy kulę i wkładamy wylosowaną kulę do urny 2. Następnie z urny 2 losujemy dwie kule bez zwracania. Jakie jest prawdopodobieństwo, że przełożona z urny 1 kula miała kolor czerwony. Jeśli obie wylosowane kule z urny 2 były czerwone.

Pomoże ktoś jak je rozwiązać? Najlepiej z objaśnieniem, żebym zrozumiała
ODPOWIEDZ