Prawdopodobienstwo calkowite

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
moro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 cze 2008, o 15:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ja byc?
Podziękował: 6 razy

Prawdopodobienstwo calkowite

Post autor: moro »

Kombinatoryka niestety nie jest moją mocną stroną i teraz od tych zadań zależy moje być albo nie być. Prosze pomóżcie. Z góry dziękuje za pomoc.

zadanie1
Wpierwszym pudełku są 3 losy wygrywające i 7 przegrywających, w drugim 5 wygrywających i 4 przegrywające. Rzucamy kostą do gry. Jeśli wypadną mniej niż trzy oczka, to losujemy jeden los z pierwszego pudełka, w przeciwnym wypadku - jeden los z drugiego pudełka.
Jakie jest prawdopodobieństwo, że wylosujemy los wygrywający.

zadanie2
W pierwszej urnie są 2 kule białe i 3 czarne, a w drugiej 3 białe i 5 czarnych. Rzucamy kostką do gry. Jeśli wypadnie sześć oczek, to losujemy jedną kulę z drugiej urny, w przeciwnym wypadku - jedną kulę z pierwszej urny. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej.

zadanie3
Z grupy 6 dziewączat i 8 chłopców losujemy dwie osoby, a następnie z tych dwóch osób losujemy jedną, która zostanie reprezentantem tej grupy w radzie szkoły. Jakie jest prawdopodobieństwo, że grupę będzie reprezentować dziewczynka?
Ostatnio zmieniony 8 cze 2008, o 15:55 przez moro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wicio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1318
Rejestracja: 13 maja 2008, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 561 razy

Prawdopodobienstwo calkowite

Post autor: Wicio »

1)
\(\displaystyle{ P(A)= \frac{1}{3} \frac{3}{7} + \frac{2}{3} \frac{5}{9}}\)

Te 1/3 i 2/3 dlatego ,że prawdopodobieństwo wyrzucenia kostką 1,2 jest tyle równe , a prawdopodobieństwo wyrzucenia 3,4,5 lub 6 równe jest 2/3
moro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 cze 2008, o 15:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ja byc?
Podziękował: 6 razy

Prawdopodobienstwo calkowite

Post autor: moro »

Dzieki bardzo. Nawet nie wiesz jak bardzo mi pomogles.
Awatar użytkownika
Deltaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 6 cze 2008, o 16:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: stąd
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 6 razy

Prawdopodobienstwo calkowite

Post autor: Deltaaa »

2) \(\displaystyle{ \frac{5}{6}}\)* \(\displaystyle{ \frac{2}{5}}\)+ \(\displaystyle{ \frac{1}{6}}\) *\(\displaystyle{ \frac{3}{8}}\)

[ Dodano: 11 Czerwca 2008, 20:12 ]
3) \(\displaystyle{ \frac{6}{14}}\)* \(\displaystyle{ \frac{5}{13}}\)+ \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\)* \(\displaystyle{ \frac{6}{14}}\)* \(\displaystyle{ \frac{8}{13}}\)+\(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\)* \(\displaystyle{ \frac{8}{14}}\)* \(\displaystyle{ \frac{6}{13}}\)
ODPOWIEDZ