Projekt zmiennej losowej

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
daniel488
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 30 gru 2007, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KK
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 7 razy

Projekt zmiennej losowej

Post autor: daniel488 »

Mogłby mi ktoś podpowiedzieć jak się za taki projekt zabrać:

Zaproponowac transformacje zmiennej losowej o rozkładzie:
• geometrycznym dla osób o numerze indeksu konczacym sie cyfra 0 lub 1;
• Poissona dla osób o numerze indeksu konczacym sie cyfra 2 lub 3;
• normalnym dla osób o numerze indeksu konczacym sie cyfra 4 lub 5;
• wykładniczym dla osób o numerze indeksu konczacym sie cyfra 6 lub 7;
• Cauchy’ego dla osób o numerze indeksu konczacym sie cyfra 8 lub 9;
w wyniku której otrzymuje sie losowa liczbe punktów ze zbioru 1, 2, 3. Parametry rozkładu
dobrac samodzielnie. Podac trzy uzasadnienia dla wybranej transformacji i parametrów,
dwa matematyczne, a jedno dowolnego typu.
Sensowne propozycje umozliwia studentowi otrzymanie dodatkowych punktów na zasadzie
losowania według podanej przez niego procedury.
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

Projekt zmiennej losowej

Post autor: Janek Kos »

W tym zadaniu, o ile dobrze rozumiem, mamy nieograniczone możliwości. Biorąc pierwszy z brzegu, rozkład geometryczny możesz wzorując się na tym rozwiązaniu skonstruować swoją zmienną losową Y, która przyjmuje wartości 1,2 i 3 na zbiorach, które tam wymieniłem. Dla rozkładu Poissona, chyba może być tak.
Mecjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 29 maja 2008, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Projekt zmiennej losowej

Post autor: Mecjusz »

Witam.
Również należę do osób które otrzymały ten Projekt. Cieszę się bardzo, że ktoś zainteresował się tematem i zechciał odpowiedzieć. Jednak mam wielką prośbę: Czy mógłby ktoś dokładnie wyjaśnić kroki po kolei, skąd co się bierze i o co dokładnie chodzi? (Głównie chodzi mi o wariant 1, a mianowicie: Transformata Zmiennej Losowej O Rozkładzie GEOMETRYCZNYM, ale wiele innych osób będzie wdzięcznych za wyjaśnienie także pozostałych:))
Pozdrawiam i z góry dziękuję za ewentualne wyjaśnienia i odpowiedzi!
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

Projekt zmiennej losowej

Post autor: Janek Kos »

Można zrobić to tak samo jak dla rozkładu Poissona, który wisi jeszcze na tej samej stronie. Zmienna losowa Y będzie wtedy wyglądała tak samo a żeby spełniony był warunek, że 3 ma mieć największe szanse, wystarczy wziąć małe p (p=1/100 albo mniejsze). Uzasadnienie będzie identyczne jak w Poissonie.
raddeon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 8 gru 2006, o 22:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: dolnośląskie
Podziękował: 1 raz

Projekt zmiennej losowej

Post autor: raddeon »

Również należę do osób które otrzymały ten projekt, ale niestety nie mam za bardzo do tego głowy. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak by wyglądała Transformata Zmiennej Losowej o Rozkładzie normalnym.
Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
Gzuik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 cze 2008, o 23:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zatorze

Projekt zmiennej losowej

Post autor: Gzuik »

A wykładniczy jak zrobić? Ma ktos pomysł?
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

Projekt zmiennej losowej

Post autor: Janek Kos »

Wystarczy przypomnieć sobie gęstość rozkładu wykładniczego:

\(\displaystyle{ f(x)=\lambda e^{-\lambda x}\ \ \ \lambda,x>0}\)

Narysować wykres gęstości np. dla \(\displaystyle{ \lambda =1}\), żeby było łatwo.


AU
AU
4a203b45d1a464dd.jpg (10.37 KiB) Przejrzano 149 razy
I zaznaczyć dla 1 i 2 jakieś fragmenty, gdzie pole pod wykresem jest małe, dla 3 przydzielić wtedy resztę pola. Pozostaje tylko policzyć odpowiednie całki ale \(\displaystyle{ e^x}\) potrafią całkować nawet licealiści.
Gzuik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 cze 2008, o 23:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zatorze

Projekt zmiennej losowej

Post autor: Gzuik »

I zrobic taki wykresik zarowno jeszcze dla lambda=2 i 3? Czy źle rozumuje? I jakie te fragmenty pozaznaczać bo za bardzo nie wiem, o ktore chodzi. I jakie całki? Zielony jestem z tego więc ciężko mi to pojąć, ale dzięki za już ta pomoc I będe wdzięczny za dalsza Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

Projekt zmiennej losowej

Post autor: Janek Kos »

Nie trzeba robić żadnych innych wykresów, bo zmienna losowa jest już ustalona poprzez wybór lambdy właśnie. Wspomniałem o robieniu wykresu po to, by zauważyć w jakim przedziale wartości zmiennej losowej przyjmują większe a w jakim mniejsze prawdopodobieństwo.
AU
AU
a16df5756e668933.jpg (10.47 KiB) Przejrzano 149 razy
Na wykresie zaznaczyłem takie przykładowe przedziały, które pomogą nam określić zmienną Y.

\(\displaystyle{ Y= \begin{cases} 1\ \ \ jesli\ \ \ 45 \\ 3\ \ \ jesli\ \ \ 0t_{5}^{\infty}e^{-x}dx}\)

\(\displaystyle{ P(X\leq 4)= t_{0}^{4}e^{-x}dx}\)
daniel488
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 30 gru 2007, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KK
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 7 razy

Projekt zmiennej losowej

Post autor: daniel488 »

zalozylem ten temat choc pozniej myslalem ze nie musze robic projektu, a jednak. wiec prosze o pomoc przy wersji z rozkladem normalnym bo mimo wszystko nie rozumiem
na poczatek pytanie: analizowac wzor na gestosc(jak pow.) czy dystrybuante(tak znajoma podpowiada)?
ODPOWIEDZ