Ile maksymalnie niesprawnych komputerów...

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
zuababa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 24 mar 2008, o 13:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z nienacka
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 3 razy

Ile maksymalnie niesprawnych komputerów...

Post autor: zuababa »

Kierownik sklepu przyjął następującą strategię badania jakości towaru dostarczonego przez producenta: Przyjmuje do sprzedaży partię komputerów, gdy okaże się, że na dwa wylosowane z tej partii komputery oba są sprawne. Ile maksymalnie niesprawnych egzemplarzy może zawierać partia 50 komputerów, aby prawdopodobieństwo przyjęcia przez sklep tej partii było większe niż 95% ?

Kłopot mam z tym zadaniem, kosmiczne wyniki i mętlik w głowie proszę o porady i wskazówki!
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

Ile maksymalnie niesprawnych komputerów...

Post autor: Janek Kos »

n - ilość niesprawnych,
A - oba komputery są sprawne.


\(\displaystyle{ P(A)=\frac{ {50-n \choose 2} \cdot {n \choose 0}}{ {50 \choose 2} }=\frac{(50-n)(49-n)}{49 \cdot 50}>0.95\ \ \ \text{oraz}\ \ \ n\in N\ \ \ i\ \ \ 0 q n}\)
Awatar użytkownika
zuababa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 24 mar 2008, o 13:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z nienacka
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 3 razy

Ile maksymalnie niesprawnych komputerów...

Post autor: zuababa »

Aaaa... dziękuję bardzo! W sumie tak właśnie też robiłam... ale nie przybliżałam sobie n1 ani n2 bo jakoś dziwiło mnie że taka delta wychodzi ;| Nie mniej jednak teraz już wszystko jasne
ODPOWIEDZ