zadanie z plusami i minusami

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
vomit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 13 paź 2005, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 16 razy

zadanie z plusami i minusami

Post autor: vomit »

Jest \(\displaystyle{ n}\) osób \(\displaystyle{ A_1,...,A_n}\). Osoba \(\displaystyle{ A_1}\) dostaje kartkę ze znakiem \(\displaystyle{ +}\) i z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ p}\) zmienia znak na przeciwny i podaje kartkę osobie \(\displaystyle{ A_2}\), która z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ p}\) zmienia znak na przeciwny i podaje kartkę osobie \(\displaystyle{ A_3}\), itd. Na końcu, po oddaniu kartki przez osobę \(\displaystyle{ A_n}\), zaobserwowano znak \(\displaystyle{ +}\). Jakie jest prawdopodobieństwo, ze osoba \(\displaystyle{ A_1}\)nie zmieniła znaku?
Proszę o wyjaśnienie jak się zabrać za to zadanie.
Z góry dziękuję za pomoc.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

zadanie z plusami i minusami

Post autor: Kartezjusz »

Schemat Bernouliego.Zamiana znaku na przeciwny-sukces
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

zadanie z plusami i minusami

Post autor: xanowron »

Pozwolę sobie odświeżyć temat przyłączając się do prośby autora. Wskazówka wyżej jest dla mnie chyba niewystarczająca.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

zadanie z plusami i minusami

Post autor: norwimaj »

Kluczowe dla rozwiązania zadania jest policzenie, jakie jest prawdopodobieństwo, że w \(\displaystyle{ n}\) próbach znak na kartce zostanie zamieniony, czyli że będzie nieparzysta liczba sukcesów. Oznaczmy to zdarzenie przez \(\displaystyle{ Z_n}\) i niech \(\displaystyle{ x_n=\mathbb{P}(Z_n'), y_n=\mathbb{P}(Z_n)}\).

\(\displaystyle{ x_n=\binom{n}0p^0(1-p)^n+\binom{n}2p^2(1-p)^{n-2}+\binom{n}4p^4(1-p)^{n-4}\ldots}\),

\(\displaystyle{ y_n=\binom{n}1p^1(1-p)^{n-1}+\binom{n}3p^3(1-p)^{n-3}+\binom{n}5p^5(1-p)^{n-5}\ldots}\).

Po odjęciu stronami mamy

\(\displaystyle{ x_n-y_n=\binom{n}0p^0(1-p)^n+\binom{n}1(-p)^1(1-p)^{n-1}+\binom{n}2p^2(1-p)^{n-2}+\\\\+\binom{n}3(-p)^3(1-p)^{n-3}+\ldots=(1-2p)^n.}\)

Ponadto wiemy, że \(\displaystyle{ x_n+y_n=1}\), co pozwala wyliczyć \(\displaystyle{ x_n}\) i \(\displaystyle{ y_n}\).

Gdy już się z tym uporamy, dalej korzystamy z definicji prawdopodobieństwa warunkowego i z niezależności poszczególnych prób:

\(\displaystyle{ \mathbb{P}(Z_1'|Z_n')=\frac{\mathbb{P}(Z_1')\cdot\mathbb{P}(Z_{n-1,2}')}{\mathbb{P}(Z_n')}}\).

Zdarzenie \(\displaystyle{ Z_{n-1,2}}\) powyżej ma oznaczać, że osoby o numerach \(\displaystyle{ 2,3,\ldots,n}\) sumarycznie nie zmieniły znaku. Wtedy \(\displaystyle{ \mathbb{P}(Z_{n-1,1}')=\mathbb{P}(Z_{n-1}')}\).

Jeśli dobrze policzyłem, to wychodzi wynik

\(\displaystyle{ \frac{x_1x_{n-1}}{x_n}=\frac{(1-p)(1+(1-p)^{n-1})}{1+(1-p)^n}}\).
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

zadanie z plusami i minusami

Post autor: xanowron »

Zapomniałem odpisać w tym temacie, już mnie Sylwek poratował z tym

Rozwiązanie dokładnie takie jak norwimaj przedstawił wyżej. Mi wyszło \(\displaystyle{ \frac{(1-p)(1+(1-2p)^{n-1})}{1+(1-2p)^n}}\) więc któryś z nas ma coś nie tak w rachunkach, ale idea jest taka sama.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

zadanie z plusami i minusami

Post autor: norwimaj »

xanowron pisze: Mi wyszło \(\displaystyle{ \frac{(1-p)(1+(1-2p)^{n-1})}{1+(1-2p)^n}}\)
Słusznie. Źle przepisałem z kartki.
natasza123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 1 wrz 2013, o 20:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 8 razy

zadanie z plusami i minusami

Post autor: natasza123 »

A skąd wiadomo ze w\(\displaystyle{ Z_n}\) po n probach bedze nieparzysta liczba sukcesow?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

zadanie z plusami i minusami

Post autor: Kartezjusz »

By z plusa przejść na minus musi nie być zmiana znaku lub od razu trzy albo , pięć ( dwa minusy dają plus),
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

zadanie z plusami i minusami

Post autor: leszczu450 »

norwimaj, w Twoim rozumowaniu wszystko jest dla mnie jasne do momentu gdy mowa jest o prawdopodobieństwie warunkowym. Napisałeś taki wzór:

\(\displaystyle{ \mathbb{P}(Z_1'|Z_n')=\frac{\mathbb{P}(Z_1')\cdot\mathbb{P}(Z_{n-1,2}')}{\mathbb{P}(Z_n')}}\)

Lewa strona jest dla mnie zrozumiała. Czytam ją tak: prawdopodobieństwo tego, że pierwsza osoba nie zmieni znaku pod warunkiem, że znak został zmieniony parzystą ilość razy. Teraz patrzę na prawą stronę. Z definicji to wyglądałoby tak:

\(\displaystyle{ \mathbb{P}(Z_1'|Z_n')= \frac{\mathbb{P}(Z_1' \cap Z_n')}{\mathbb{P}(Z_n')}}\)

Jakim cudem nagle otrzymaliśmy to co Ty napisałeś? : )

Z góry dzięki!
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

zadanie z plusami i minusami

Post autor: norwimaj »

Zdarzenie \(\displaystyle{ Z_1' \cap Z_n'}\) polega na tym, że osoba \(\displaystyle{ A_1}\) nie zmieni znaku oraz łączna liczba zmian znaku przez osoby \(\displaystyle{ A_2,A_3,\ldots,A_n}\) jest parzysta. Jest to więc przecięcie dwóch zdarzeń:

\(\displaystyle{ Z_1'}\) — osoba \(\displaystyle{ A_1}\) nie zmieni znaku,

\(\displaystyle{ Z_{n-1,2}'}\) — osoby \(\displaystyle{ A_2,A_3,\ldots,A_n}\) łącznie zmienią znak parzyście wiele razy. (możliwe, że dało się wymyślić czytelniejsze oznaczenie dla tego zdarzenia)

Potem jeszcze trzeba zauważyć, że zdarzenia \(\displaystyle{ Z_1'}\) oraz \(\displaystyle{ Z_{n-1,2}'}\) są niezależne.

\(\displaystyle{ \mathbb{P}(Z_1' \cap Z_n')=\mathbb{P}(Z_1' \cap Z_{n-1,2}')=\mathbb{P}(Z_1')\cdot\mathbb{P}( Z_{n-1,2}')=x_1\cdot x_{n-1}}\).
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

zadanie z plusami i minusami

Post autor: leszczu450 »

norwimaj, dzięki : ) Wcześniej już do tego doszedłem ale mimo wszystko dobrze wiedzieć, że nie błądzę : )
ODPOWIEDZ