Dwie urny z kulami

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
wecherek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 30 mar 2008, o 13:18
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bydgoszcz

Dwie urny z kulami

Post autor: wecherek89 »

Hej mam problem, mam nadzieję, że ktoś mi pomoże:
W urnie są 3 kule w tym n białych, Wyjęto dwie kule i włożono do drugiej urny, początkowo pustej. Z drugiej urny wyjęto jedna kulę. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania z drugiej urny kuli białej.
viceer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2 kwie 2008, o 18:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Dwie urny z kulami

Post autor: viceer »

dla n=0 \(\displaystyle{ P(A)=0}\) //wiadomo - jeśli nie ma kul to nie można ich wyciągnąć

dla n=1 \(\displaystyle{ P(A)=\frac{1}{3}}\) // ponieważ, prawdopodobieństwo wybrania wśród 2 kul z 3 jednej białej (przy tylko 1 białej) to \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\) razy prawdopodobieństwo wybrania białej kuli z 2 czyli \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\)

dla n=2 \(\displaystyle{ P(A)=\frac{2}{3}}\) // ponieważ, prawdopodobieństwo wybrania wśród 2 kul z 3 jednej białej (przy 2 białych) to \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\) razy prawdopodobieństwo wybrania białej kuli z 2 czyli \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\) plus prawdopodobieństwo wybrania wśród 2 kul z 3 dwóch białych (przy 2 białych) \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\)

dla n=3 \(\displaystyle{ P(A)=1}\) //jak są same białe kule to nie można wybrać innej
wecherek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 30 mar 2008, o 13:18
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bydgoszcz

Dwie urny z kulami

Post autor: wecherek89 »

Dziękuję;)
ODPOWIEDZ