Karty, kostki, loteria, etc.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
TomER
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2008, o 22:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Karty, kostki, loteria, etc.

Post autor: TomER »

Aby nie zakładać kolejnego wątku podepnę się do tego. Mam nadzieję, ze autorka wątku nie będzie miała nic przeciwko.

Chciałem prosić o pomoc. Tematyka ta co powyżej. Cały dzień przesiedziałem nad zadaniami - część z nich udało mi się rozwiązać, inne nie.

1.
Losujemy 2 karty spośród 6 (dwie dwójki, trzy trójki i jedna czwórka). Przyjmijmy, że wynik losowania to suma liczb na kartach. Dla każdego z możliwych wyników oblicz prawdopodobieństwo otrzymania tego wyniku.

2.
Wybieramy trzy karty z talii 24 kart, składającej się ze wszystkich figur oraz dziewiątek i dziesiątek. Jakie jest prawdopodobieństwo, że:
a) wszystkie wylosowane karty to kiery,
b) wsród tych kart jest jedna figura,
c) wśród tych kart jest as?

3.
Z dworca prowadzą dwa wyjścia: wyjście A na przystanek autobusowy, oraz B na postój taksówek. Stwierdzono, że pasażer wychodzi wyjściem A z prawdopodobieństwem 70%, a wyjściem B - z prawdopodobieństwem 30%. Losowo wybrano trzech pasażerów. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że:
a) wszyscy wybiorą wyjście A,
b) wszyscy wybiorą to samo wyjście,
c) jeden wybierze wyjście A, a pozostali dwaj - wyjście B,
d) tylko dwaj z nich wybiorą to samo wyjście.

4.
Rzucamy pięcioma kostkami do gry. Oblicz prawdopodobieństwo otrzymania:
- tzw. karety szóstek, czyli na czterech kostkach szóstki, a na jednej innego wyniku.

5.
Drużyny piłkarskie Arsenał i Bajer mają rozegrać ze sobą dwa mecze. Eksperci twierdzą, że w każdym z tych meczów prawdopodobieństwo wygranej Arsenału jest równe 0,5, a wygranej Bajeru - 0,4. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że:
A) oba spotkania zakończą sie remisem
B) Arsenał przegra tylko jeden mecz
C) Bajer wygra co najmniej jeden mecz
D) obie drużyny zdobędą w tych dwóch meczach po tyle samo punktów (tzn. albo wygrają po jednym meczu, albo oba mecze zakończa się remisem).
Uwaga. Za zwycięstwo drużyna otrzymuje 3pkt, a za remis 1pkt.

6.
Do worka wrzucono 50 losów loteryjnych, w tym 15 wygrywających.
A) Wyciągamy dwa losy. Jakie jest prawdopodobieństwo, że oba losy są wygrywające? Jakie jest prawdopodobieństwo, że co najmniej jeden los jest wygrywający?
B) Wyciągamy trzy losy z worka. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jeden los jest wygrywający, a dwa przegrywające?

Mam problemy ze stworzeniem "drzewek". Czwarte zadanie było już poruszone, ale niestety w żaden sposób nie udało mi się uzyskać 25 w liczniku tj. 25/7776. Zadanie 5 i 6 również było poruszone, ale przyznam ze wstydem, że "nie zaskoczyłem" i nadal nie potrafię ich rozgryźć.

Proszę bardzo o pomoc.

[ Komentarz dodany przez: *Kasia: 26 Stycznia 2008, 19:47 ]
Aby nie zakładać kolejnego wątku podepnę się do tego. Mam nadzieję, ze autorka wątku nie będzie miała nic przeciwko.

Autorka może nie. Moderator jak najbardziej.
Na przyszłość odradzam podpinania się pod inne tematy.
Kasia


[ Dodano: 27 Stycznia 2008, 12:31 ]
W takim razie przepraszam. Moja prośba o pomoc jest nadal aktualna
ODPOWIEDZ