Urny z kolorowymi kulkami (3 zadania)

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Rav_DuCe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2005, o 20:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zawiercie
Podziękował: 1 raz

Urny z kolorowymi kulkami (3 zadania)

Post autor: Rav_DuCe »

1) W urnie jest 6 kul białych i 4 czarne. Rzucamy 3 razy monetą. Jeżeli reszka wypadnie 3 razy, losujemy bez zwracania 3 kule, jeżeli wypadnie 2 razy 2 kule, w pozostałych przypadkach 1 kule. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania kuli czarnej.
2) W urnie U1 jest 8 kul białych i 10 czarnych, w urnie U2 jest 12 kul białych i czarny, a w urnie U3 są 4 kule białe i 6 kul czarnych. Z każdej urny losujemy po jednej kuli i wrzucamy do urny U4. Z urny U4 losujemy 2 kule. Oblicz prawdopodobieństwo, że obie wylosowane kule są białe
3) W 1 urnie są tylko kule białe i czarne, w drugiej jest 6 kul niebieskich i 4 zielonem, w 3 urnie są 2 kule niebieskie i 8 zielonych. Losujemy jedną kulę z pierwszej urny. Jeżeli wylosowana kula jest czarna, to losujemy jedną kule z drugiej urny, a jeżeli biała, to losujemy jedną kule z urny 3. Prawdopodobieństwo wylosowania kuli zielonej jest dwa razy większe od prawdopodobieństwa wylosowania kuli niebieskiej. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania kuli czarnej.

Za pomoc dziękuje z góry.
ODPOWIEDZ