Prawdopodobienstwo wylosowania liczby

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Szalony_Ryszard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 20 maja 2007, o 13:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Prawdopodobienstwo wylosowania liczby

Post autor: Szalony_Ryszard »

Jakie jest prawdopodobieństwo, że losowo wybrana liczba ze zbioru liczb naturalnych z przedziału [1000, 2000] :

(a) ma co najmniej jedną cyfrę równą 3 i co najmniej jedną cyfrę równą 2 i co najmniej jedną cyfrę równą 7,
(b) ma co najmniej jedną cyfrę równą 3 lub co najmniej jedną cyfrę równą 2 lub co najmniej jedną cyfrę równą 7,
(c) ma co najmniej jedną cyfrę równą 3, co najmniej jedną cyfrę równą 2 lub co najmniej jedną cyfrę równą 7, ale 2 i 3 nie występują w niej równocześnie.

[ Komentarz dodany przez: *Kasia: 13 Stycznia 2008, 21:13 ]
Polecam ten temat.
Kasia
Madame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 9 sty 2008, o 10:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 7 razy

Prawdopodobienstwo wylosowania liczby

Post autor: Madame »

Do Kasi:
Ale w poleceniu jest wyraz "prawdopodobieństwo"?

Moja pokrętna próba rozwiązania:

Zakładam, że te liczby są ze zbioru (1000,2000) obustronnie otwartego, co oznacza, że jest ich 999

a) A - zdarzenie, że liczba będzie zawierała co najmniej jedną cyfrę równą 3 i co najmniej jedną cyfrę równą 2 i co najmniej jedną cyfrę równą 7

spójnik "i" wskazuje na to, ze musi zawierać je wszystkie naraz, a ponieważ liczba wygląda następująco 1_ _ _ to na tych trzech miejscach musi stać 2,3 i 7 Tworzę permutację zbioru 3- elementowego
A= 3! = 6

P(A) = 6/999

b) B- zdarzenie, że liczba ma co najmniej jedną cyfrę równą 3 lub co najmniej jedną cyfrę równą 2 lub co najmniej jedną cyfrę równą 7

1 _ _ _

1. jeżeli zawiera 2 to wybieram miejsce dla dwójki na 3 sposoby, a potem dobieram jakiekolwiek 2 cyfry z 10 na pozostałe 2 miejsca; czyli 3 * 10 ^2

2. jeżeli zawiera 3 wybieram miejsce dla 3 .... czyli 3* 10^2
3. jeżeli zawiera 7 to... czyli 3* 10^2

ale w każdym przypadku może się zdarzyć też tak, że zdarzenie zawiera się w dwu podpunktach np. 1277 należy do 1. i 3.

To podeszłam w ten sposób. Na początku liczby stoi 1 _ _ _
wybieram jedno z trzech miejsc, a potem jedną z trzech liczb 2,3 lub 7; pozostają 2 miejsca, które mogę zapełnić na 81 sposobów
Sumując mam 9*81 możliwości

B= 729

P(B) = 729/999


Nie wiem czy to jest dobrze, podpunkt c analogicznie, jeszcze sprawdzę na zdarzeniach przeciwnych.

Pozdrawiam
początkujący adept matematyki
ODPOWIEDZ