Siedmiu gości; trzy jaja; odtwarzacze płyt.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
MuCieK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 gru 2007, o 20:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec

Siedmiu gości; trzy jaja; odtwarzacze płyt.

Post autor: MuCieK »

Nie wiem czy w dobrym dziale więc z góry przepraszam.
Mam do rozwiązania trzy zadania ale nijak nie wiem jak sie za nie zabrać. Gdyby ktoś mógłby podać rozwiązania i sposoby rozwiązania lub choćby podpowiedź byłbym wdzieczny.

1. Spośród siedmiorga gości pewnej restauracji tylko troje zamówiło kawę. W czasie, gdy goście na chwilę odeszli od stołu kelner podał, ustawiając losowo filiżanki przy trzech nakryciach. Jakie jest prawdopodobieństwo, że:
A) kelner postawił filiżanki przy nakryciach osób które zamówiły kawę,
B) kelner postawił filiżanki przy nakryciach osób które kawy nie zamówiły,
C) kelner popełnił tylko jedną pomyłkę?

2.Trzy jaja: kurze kacze i gęsie, należy pomalować różnymi kolorami wybranymi spośród sześciu ( czerwony,żółty,fioletowy, niebieski, zielony,różowy). Oblicz prawdopodobieństwo,że: A) żadne z jaj nie zostanie pomalowane na żółto, B) jajo gęsie zostanie pomalowane na czerwono, C) jajo kurze będzie żółte lub czerwone a kacze jajo będzie niebieskie lub zielone.

3. Niektóre odtwarzacze płyt kompaktowych mają możliwość odtwarzania utworów w przypadkowej kolejności. Na pewnej płycie jest 10 utworów. Oblicz prawdopodobieństwo, że jeśli wybierzemy odtwarzanie w przypadkowej kolejności, to: A) utwory zostaną odtworzone dokładnie w takiej kolejności, w jakiej znajdują się na płycie, B) utwór ostatni zostanie odtworzony jako pierwszy a pierwszy jako ostatni, C) utwory pierwszy i ostatni zostaną odtworzone obok siebie.
Ostatnio zmieniony 6 gru 2007, o 22:10 przez MuCieK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

Siedmiu gości; trzy jaja; odtwarzacze płyt.

Post autor: Undre »

Post sprzed 10 dni i nikt nie ruszył hm ... tak więc zanim ktoś mi zarzuci, że odgrzebuje starocie, niech mi wyjaśni, dlaczego sam sie za to nie wziął gdy było to 'na czasie' :P

ad 3.

Odtwarzanie w przypadkowej kolejności -> permutacja.
Utworów jest dziesięć, więc wszystkich możliwości odtworzenia płyty jest 10!
A - odtworzenie w "dokładnie fabrycznej" kolejności - 1 możliwość.
B - playlista ma postać 10,x,x,x,x,x,x,x,x,1 gdzie pod x utwory mogą figurować w kolejności dowolnej, zatem wszystkich takich zdarzeń jest 8!
C - odtworzenie dwóch utworów jeden po drugim niezależnie od tego, który z nich poleci pierwszy, to z kolei playlista postaci x,x,x,x,x,x,x,x,x ( tak, 9 x-ów ) przy czym pojawiają się tu utworki z zakresu ( y,2,3,4,5,6,7,8,9) gdzie y to z kolei losowe ustawienie utworów (1,10). Łącznie mamy 9! ustawień playlisty gdzie pierwszy i ostatni utwór są obok siebie, należy to jeszcze przemnożyć razy 2! by rozróżnić czy najpierw leci utwór 1 a po nim 10 czy też wpierw odtworzony będzie 10. Ostatecznie :

\(\displaystyle{ P(A) = \frac{1}{10!} \ \ \
P(A) = \frac{8!}{10!} = \frac{1}{90} \ \ \
P(A) = \frac{2! * 9!}{10!} = \frac{1}{5}}\)
ODPOWIEDZ