18 losów (6 wygrywających), losujemy dwa losy.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Andrzej123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 gru 2007, o 14:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Slask

18 losów (6 wygrywających), losujemy dwa losy.

Post autor: Andrzej123 »

Witam. Poradziłem się kol. z forum który powiedział że mam tutaj umieścić zadania. Jest ich aż 7 , ale tylko one uratują moją ocene na koniec - 2. Jestem kompletna noga z matematyki i mam nadzieje ze ktoś będzie taki dobry i rozwiąże mi to zadanie.
Oto one :
W pudełku jest 18 losów w tym 6 wygrywających .Wyciągamy jednocześnie dwa losy. Jakie jest prawdopodobieństwo ze wśród wylosowanych losów
a) 2 są wygrywające
b) co najmniej jeden będzie wygrywający
Ostatnio zmieniony 6 gru 2007, o 21:35 przez Andrzej123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

18 losów (6 wygrywających), losujemy dwa losy.

Post autor: Undre »

Losujemy 2 z 18 losów, zatem

\(\displaystyle{ \overline{\overline{\Omega}} = C^2_{18} = \frac{17 \cdot 18}{2} = 153}\)

A - losujemy dwa losy wygrywające

\(\displaystyle{ \overline{\overline{A}} = C^2_{6} = \frac{5 \cdot 6}{2} = 15}\)

B - losujemy co najmniej jeden wygrywajacy
B' - losujemy oba przegrywajace

\(\displaystyle{ \overline{\overline{B'}} = C^2_{12} = \frac{11 \cdot 12}{2} = 66}\)

ostatecznie :

\(\displaystyle{ P(A) = \frac{ \ \ \overline{\overline{A}} \ \ }{\overline{\overline{\Omega}}} \ \ \ \
P(B') = \frac{ \ \ \overline{\overline{B'}} \ \ }{\overline{\overline{\Omega}}} \ \ \ \
P(B) = 1 - P(B')}\)
Awatar użytkownika
Janek Kos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: 20 lis 2005, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 98 razy

18 losów (6 wygrywających), losujemy dwa losy.

Post autor: Janek Kos »

a)
wybieramy dwa wygrywające \(\displaystyle{ \left| A\right| ={6 \choose 2} =15}\)
wszystkich możliwości wyboru dwóch losów jest \(\displaystyle{ \left| \Omega \right| = {18 \choose 2} =153}\)
\(\displaystyle{ P(A)=\frac{15}{153}}\)
Albo myślimy o tym tak, że wyciągamy dwa losy jeden po drugim i za pierwszym razem musi być wygrywający i za drugim, więc \(\displaystyle{ P=(\frac{6}{18})(\frac{5}{17})=\frac{15}{153}}\)
b)
zdarzenie przeciwne, że żaden nie będzie wygrywający \(\displaystyle{ P(A')=(\frac{12}{18})(\frac{11}{17})}\)
a szukane przez nas prawdop. wynosi \(\displaystyle{ P=1-P(A')}\).
ODPOWIEDZ