prawdopodobieństwo, że punkt należy do wykresu

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
LySy007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 386
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 00:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z fotela
Podziękował: 107 razy
Pomógł: 3 razy

prawdopodobieństwo, że punkt należy do wykresu

Post autor: LySy007 »

Losujemy kolejno bez zwracania \(\displaystyle{ 2}\) liczby \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\), które traktujemy jako współrzędne punktu \(\displaystyle{ P}\). Jakie jest prawdopodobieństwo, że punkt \(\displaystyle{ P}\) należe do wykresu funkcji \(\displaystyle{ y=|x-1|}\)?

\(\displaystyle{ Z={x C; x \log(\frac{x^2-3x-9}{x-4}) qslant 0}}\)

Dziedzina wychodzi mi taka - \(\displaystyle{ x (\frac{3-3\sqrt5}{2},4) (\frac{3+3\sqrt5}{2},+ )}\)

Rozwiązując tą nierówność z logarytmem otrzymuję - \(\displaystyle{ x )}\)

Biorąc pod uwagę dziedzinę, otrzymuję ostatecznie, że \(\displaystyle{ x {-1,0,1,2,3}}\)

Czy w którymś z tych obliczeń się pomyliłem?

Nie wiem też jak obliczyć to prawdopodobieństwo.
wb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3507
Rejestracja: 20 sie 2006, o 12:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1260 razy

prawdopodobieństwo, że punkt należy do wykresu

Post autor: wb »

W rozwiązaniu nierówności logarytmicznej koniec przedziału w 4 powinien być otwarty - reszta ok.

Prawdopodobieństwo:
\(\displaystyle{ \overline{\overline{\Omega}}=V_5^2= \frac{5!}{3!}=20 \\ \overline{\overline{A}}=5 \\ p(A)= \frac{5}{20}= \frac{1}{4}}\)
gdzie ilość zdarzeń sprzyjających łatwo policzyć rysując wykres funkcji y=|x-1| i zaznaczając 20 możliwych punktów otrzymywanych w doświadczeniu losowym z zadania.
ODPOWIEDZ