Rzut paskiem z nadrukiem oraz monetą

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
hot72
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 4 lis 2007, o 11:19
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Rzut paskiem z nadrukiem oraz monetą

Post autor: hot72 »

Mam pytanie do matematyków ale nie wiem właśnie czy związane z liczeniem.Wczoraj wycinałem kolorowe paski z papieru na dywan i zauważyłem dziwną rzecz.Jeden na trzy paski upadł na podłogę stroną z nadrukiem i tak się powtarzało.Jak to się dzieje to czysty przypadek czy może da się przez jakieś skomplikowane działanie logiczne zrobić prawdopodobieństwo tego co wypadnie ?

To samo z monetę .Przed chwilą moneta 1zł wykonałem 11 rzutów trzymając ją z boku:
1,2,3 to nr prób O:orzeł R:reszka
1.R
2.R
3.O
4.O
5.R
6.R
7.O
8.O
9.O
10.R
11.O

Co wypadnie prawdopodobnie w 12 próbie ???da się wyliczyć?

Nazywaj tematy konkretniej.
Drizzt
Ostatnio zmieniony 11 lis 2007, o 09:43 przez hot72, łącznie zmieniany 1 raz.
kadykianus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 17 paź 2007, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wroclaw
Pomógł: 15 razy

Rzut paskiem z nadrukiem oraz monetą

Post autor: kadykianus »

Jeżeli moneta jest uczciwa to nie można przewidzieć co wypadnie w kolejnym rzucie. Moneta nie pamięta tego co wypadło. Za każdym razem prawdopodobieństwo wypadnięcia Orla jest takie samo jak w rzucie poprzednim i nie zależy od rzutu poprzedniego. To samo tyczy sie reszki. W przypadku monety "uczciwej" te prawdopodobieństwa są dodatkowo sobie równe.

Co do określania prawdopodobieństw to możesz oszacować prawdopodobieństwo że pasek upadnie nadrukiem do podłogi rzucając wiele razy takie paski (lub lepiej jeden pasek) na podłogę. Będzie to tak zwane oszacowanie szansy zajścia jakiegoś zdarzenia z częstości jego zachodzenia. Taka niewinna zabawa prowadzi do ważnych wniosków i kryje sie za nią bardzo poważna matematyka. Kiedyś ludzie tak jak Ty, bawili się w rzucanie monetami i doprowadziło to ich do odkrycia ważnych praw matematycznych np. praw wielkich liczb, praw o zbieżności ciągów losowych i innych.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Rzut paskiem z nadrukiem oraz monetą

Post autor: arek1357 »

A ja dodam od siebie że jeśli masz świeży nadruk to napewno spadnie pasek nadrukiem do podłogi średnio 95%
wiże się to z tym że ciężki tusz przyciąga ale to nie wszystko są jeszcze prawa Murphy'ego które mówią że np:

Uśmiechnij się, jutro będzie gorzej.

Jeżeli może się coś nie zepsuć to na pewno się zepsuje...
hot72
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 4 lis 2007, o 11:19
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Rzut paskiem z nadrukiem oraz monetą

Post autor: hot72 »

To proszę obliczyć prawdopodobieństwo dla monety
ODPOWIEDZ