latwe zadanie z prawdopodobienstwa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Hasiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2005, o 14:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Debica

latwe zadanie z prawdopodobienstwa

Post autor: Hasiak »

Witam mam do rozwiazania zadanie z prawdopodobienstwa bardzo latwe moim zdaniem ale i tak chyba nie potrafie go dobrez rozwiazac, kombinatoryke bralem rok temu i nie paamietam co nieco tylko.Oto moje zadanie:

W celu wyłonienia reprezentanta klasy liczącej 8 chłopcow i 16 dziewcząt wybieramy losowo 2 osoby, a nastepnie spośrod nich losowo jedna.Jakie jest prawdopodobienstwo tego, że klase bedzie reprezentowałchłopiec??


Bardzo bym prosil zeby mi ktos pomógl zrobic to zadanie ,jak napisac itp, ja probowalem zrobic to zadanie i wyszlo mi 148 ale podejrzewam ze jest zle prosze o pomoc i z gory DZIEKUJE !

Pozdrawiam !!
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

latwe zadanie z prawdopodobienstwa

Post autor: liu »

Prawdopodobienstwo 148? To znaczy, ze co, za kazdym razem nie bedzie wylosowany chlopiec tylko 148 chlopcow? Bo wybacz, ale moja logika tego nie pojmuje =)
Awatar użytkownika
Arbooz
Gość Specjalny
Gość Specjalny
Posty: 357
Rejestracja: 13 gru 2004, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białogard/Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 7 razy

latwe zadanie z prawdopodobienstwa

Post autor: Arbooz »

Faza 1:
Prawdopodobieństwo wylosowania dwóch chłopców: \(\displaystyle{ P_{2c} = \frac{8}{24} \frac{7}{23} = \frac{7}{69}}\)
Prawdopodobieństwo wylosowania dwóch dziewczyn: \(\displaystyle{ P_{2d} = \frac{16}{24} \frac{15}{23} = \frac{10}{23}}\)
Prawdopodobieństwo wylosowania chłopca i dziewczyny: \(\displaystyle{ P_{cd} = 1 - P_{2c} -P_{2d} = 1 - \frac{7}{69} - \frac{30}{69} = \frac{32}{69}}\)

Faza 2:
Prawdopodobieństwo wylosowania chłopca: \(\displaystyle{ P_c = P_{2c} + \frac{1}{2} P_{cd} = \frac{7}{69} + \frac{16}{69} = \frac{23}{69} = \frac{1}{3}}\)

Co ciekawe, prawdopodobieństwo to jest równe prawdopodobieństwu wylosowania chłopca z całej tej grupy. Zauważamy więc, że operacja polegająca na wybraniu najpierw grupy dwuosobowej, a potem dopiero z niej wylosowaniu jednej osoby, nie wpływa na wynik.
ODPOWIEDZ