Problem ze zmienną losową

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3394
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 981 razy
Pomógł: 3 razy

Problem ze zmienną losową

Post autor: max123321 »

Co to znaczy, że zmienna losowa \(\displaystyle{ L \le 0}\)?

Pytam bo generalnie mam udowodnić, że jeśli zmienna \(\displaystyle{ L \le 0}\) to \(\displaystyle{ EL+(E((L-EL)^+)^2)^ \frac{1}{2} \le 0 }\)

Jeszcze dodam, że symbol \(\displaystyle{ (L)^+}\) oznaczą zmienną losową \(\displaystyle{ L}\), z tym, że wszystkie ujemne wartości \(\displaystyle{ L}\) zostają zamienione na \(\displaystyle{ 0}\).

W dowodzie tym wykorzystuje się nierówność:
\(\displaystyle{ ((L-EL)^+)^2 \le (EL)^2}\)
I nie wiem skąd to się bierze. Proszę zatem o pomoc w wyjaśnieniu tych rzeczy.
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Problem ze zmienną losową

Post autor: matmatmm »

Zapis ten znaczy najprawdopodobniej to co zwykle, czyli \(\displaystyle{ L}\) przyjmuje wartości niedodatnie.
max123321 pisze: 7 lis 2021, o 15:42 W dowodzie tym wykorzystuje się nierówność:
\(\displaystyle{ ((L-EL)^+)^2 \le (EL)^2}\)
I nie wiem skąd to się bierze.
Biorąc pod uwagę założenie, że \(\displaystyle{ L\le 0}\), nierówność ta jest równoważna następującej:

\(\displaystyle{ (L-EL)^+ \le -EL}\)

gdyż \(\displaystyle{ EL\le 0}\) oraz \(\displaystyle{ (L-EL)^+\ge 0}\).

Jeśli ustalimy teraz \(\displaystyle{ \omega\in\Omega}\), to

albo \(\displaystyle{ L(\omega)-EL<0}\) i wtedy \(\displaystyle{ (L(\omega)-EL)^+=0\le|EL|=-EL}\)
albo \(\displaystyle{ L(\omega)-EL\ge 0}\) i wtedy \(\displaystyle{ (L(\omega)-EL)^+=L(\omega)-EL\le -EL}\)
ODPOWIEDZ