Kartony z sokiem

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
kung13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 3 lip 2021, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Podziękował: 3 razy

Kartony z sokiem

Post autor: kung13 »

Do wypełnienia kartonów z sokiem wykorzystywany jest automat. Waga soku w wypełnionych pojemnikach ma rozkład N(1kg, 0.02kg). Kartony z sokiem sprzedawane są też w zestawach liczących sześć opakowań.

a)odnośnie jednego soku - zrobione

b)Jakie jest prawdopodobieństwo, że waga losowo wybranego zestawu jest mniejsza niż 6.0 kg?

Problem mam tylko z b, ponieważ nie wiem, jakie ma być N(m, o) do obliczeń. Pomnożyć całe N razy 6?
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10211
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2359 razy

Re: Kartony z sokiem

Post autor: Dasio11 »

Suma niezależnych zmiennych losowych o rozkładzie normalnym ma rozkład normalny, którego parametry (średnią i wariancję) oblicza się ze standardowych wzorów.
kung13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 3 lip 2021, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Podziękował: 3 razy

Re: Kartony z sokiem

Post autor: kung13 »

Właśnie próbowałem wyliczyć ze wzorów i z tego co widziałem średnia zostaje taka sama a wariancja ma wzór wariancja/ \sqrt{n} No i średnio mi te wyniki wychodziły :/ chyba ze całkiem źle myśle.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10211
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2359 razy

Re: Kartony z sokiem

Post autor: Dasio11 »

A jesteś pewien, że podane wzory dotyczą sumy zmiennych losowych a nie ich średniej arytmetycznej?
kung13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 3 lip 2021, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Podziękował: 3 razy

Re: Kartony z sokiem

Post autor: kung13 »

Dokładnie tak jest. Jestem kretynem :( Dzięki wielkie za pomoc teraz już wszystko wiem. W poprzednim zadaniu była średnia i dlatego uparłem się tych wzorów.
ODPOWIEDZ