Funkcja charakterystyczna iloczynu

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
aleksandra05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 31 maja 2021, o 12:35
Płeć: Kobieta
wiek: 25
Podziękował: 1 raz

Funkcja charakterystyczna iloczynu

Post autor: aleksandra05 »

Witam, mam problem z takim zadaniem:
\(\displaystyle{ X}\) i \(\displaystyle{ Y}\) są niezależnymi zmiennymi losowymi o jednakowym rozkładzie \(\displaystyle{ \mathcal{N}(0,1)}\). Oblicz funkcję charakterystyczną iloczynu \(\displaystyle{ XY}\).
Wiem, że funkcja charakterystyczna rozkładu \(\displaystyle{ \mathcal{N}(0,1)}\) to \(\displaystyle{ \varphi_x(t) = e^{\frac{-t^2}{2}}}\), ale nie mam pojęcia co dalej zrobić.
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: Funkcja charakterystyczna iloczynu

Post autor: Tmkk »

Można sobie zwarunkować na jedną ze zmiennych:

\(\displaystyle{ \varphi_{XY}(t) = \mathbb{E}\left(e^{itXY}\right) = \mathbb{E}\left(\mathbb{E}\left(e^{itXY} \ \vert \ Y\right)\right) = \mathbb{E}\left(\varphi_{X}(tY)\right)}\),

gdzie ostatnie przejście wynika z niezależności. Dalej już powinno być prosto. Jeśli nie lubisz takiego warunkowania, można też po prostu rozpisać (znowu korzystająć z niezależności)

\(\displaystyle{ \varphi_{XY}(t) = \int_{\mathbb{R}^2} e^{itxy}f_{(X,Y)}(x,y)\mbox{d}(x,y) = \int_{\mathbb{R}^2} e^{itxy}f_X(x)f_Y(y)\mbox{d}x\mbox{d}y}\)

i po bardzo prostych przekształceniach dostaniesz to samo, co w pierwszym sposobie.
ODPOWIEDZ