Urna i skrzynia

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11406
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Urna i skrzynia

Post autor: mol_ksiazkowy »

W urnie jest \(\displaystyle{ n}\) kul białych i \(\displaystyle{ m}\) kul czarnych, zaś obok mamy skrzynię z dużą wystarczającą ilością kul czarnych. Z urny losujemy dwie kule; jeśli są jednokolorowe to odkładamy je, zaś do urny wkładamy kulę czarną ze skrzyni; jeśli zaś są różnokolorowe to czarną kulę odkładamy a białą z powrotem wkładamy do urny. Operacja jest powtarzana dopóki w urnie jest już tylko jedna kula. Jakie jest prawdopodobieństwo, tego że będzie to kula biała ?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Urna i skrzynia

Post autor: kerajs »

Ponieważ losowanie nie zmienia parzystości liczby kul białych w urnie (gdyż ilość ta pozostaje bez zmian lub zmniejsza się o 2), to kolor ostatniej kuli zależy wyłącznie od parzystości \(\displaystyle{ n}\). Dla nieparzystych \(\displaystyle{ n}\) ostatnia kula będzie biała ( \(\displaystyle{ P=1}\) ), a czarna dla parzystych \(\displaystyle{ n}\) ( \(\displaystyle{ P=0}\) ).
ODPOWIEDZ