Zmienna losowa, kłopotliwy zbiór

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
Zaratustra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 24 lut 2015, o 16:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 6 razy

Zmienna losowa, kłopotliwy zbiór

Post autor: Zaratustra »

Mam po prostu problemy z interpretacją zbioru
\(\displaystyle{ \left\{\max\{X,X^2\}\leq x\right\}}\)

1.) Według mnie:
\(\displaystyle{ \left\{X\leq x\right\}\cup\left\{X^2\leq x\right\}=}\)
\(\displaystyle{ =X^{-1}\left[(-\infty,x]\right]\cup X^{-1}\left[[-\sqrt{x},\sqrt{x}]\right]=}\)
\(\displaystyle{ =X^{-1}\left[ (-\infty, \max\{x,\sqrt{x}\}] \right]=}\)
\(\displaystyle{ =\left\{\max\{X,X^2\}\leq x\right\}}\)
ale prowadzący zajęcia w materiałach konsekwentnie pisze:
\(\displaystyle{ \left\{{\color{red} \min}\{X,X^2\}\leq x\right\}=\left\{X\leq x\right\}\cup\left\{X^2\leq x\right\}}\).

2.) W ogóle, wydawałoby mi się, że tak minimum by można rozumieć, tylko jest problem bo biorąc \(\displaystyle{ \left\{X\leq x\right\}\cap\left\{X^2\leq x\right\}}\) dostaję coś w rodzaju
\(\displaystyle{ X^{-1}\left[ [-\sqrt{x}, \min\{\sqrt{x},x\} \right]}\). Może to działać, dlatego, że w kontekście przykładu który czytam \(\displaystyle{ \textbf{P}(X<0)=0}\)?
Pomijając, że tu znowu w materiałach jest wzięta suma \(\displaystyle{ \left\{X\leq x\right\}\cup\left\{X^2\leq x\right\}}\) a nie przekrój dla określenia minimum :?

Chociaż do pierwszego punktu pytania ktoś byłby tak miły powiedzieć, czy mam rację a jeśli nie to gdzie się mylę? :cry:

Dodano po 33 minutach 31 sekundach:
Wybaczcie, ktoś mi już wyjaśnił moje błędy : P Przemęczony jestem. Temat zamknięty, chyba że dla potomnych ktoś coś napisze ogólnie na temat takich zbiorów...
ODPOWIEDZ