Wartość oczekiwana iloczynu

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Rafcio_srubka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 9 paź 2019, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
wiek: 22
Podziękował: 17 razy

Wartość oczekiwana iloczynu

Post autor: Rafcio_srubka »

Witam,
proszę o pomoc w poniższym zadaniu:

Losujemy liczbę \(\displaystyle{ a}\) ze zbioru \(\displaystyle{ \left\{1,2,...,m \right\} }\) oraz liczbę \(\displaystyle{ b}\) ze zbioru \(\displaystyle{ \left\{1,2,...,n \right\} }\) . Niech \(\displaystyle{ E(m,n)}\) będzie wartością oczekiwaną iloczynu \(\displaystyle{ ab}\). Podaj:
a) \(\displaystyle{ E(5,7)}\)
b) \(\displaystyle{ E(6,6)}\)

Są to dwa niezależne losowania, zatem \(\displaystyle{ E(x \cdot y)=E(x) \cdot E(y)}\) jednakże nadal nie wiem jak rozwiązać powyższe zadanie :(
Odpowiedzi to:

a) \(\displaystyle{ E(5,7)=12}\)

b) \(\displaystyle{ E(6,6)= \frac{49}{4} }\)

Proszę o pomoc :)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Wartość oczekiwana iloczynu

Post autor: Premislav »

Widziałem to zadanie na egzaminie licencjackim na UWr, spostrzeżenie, że te zmienne losowe są niezależne, natychmiast zabija zadanie.
Wystarczy obliczyć dwie średnie arytmetyczne w każdym podpunkcie, pomnożyć i do widzenia. Przy czym wydaje mi się, że milcząco zakładamy (a może nawet niemilcząco, nie pamiętam dokłądnej treści), że prawdopodobieństwo wylosowania każdego z elementów \(\displaystyle{ \left\{1,2\ldots m\right\}}\) itd. jest takie samo (i dlatego te wartości oczekiwane poszczególnych zmiennych to po prostu średnie arytmetyczne).
ODPOWIEDZ