Zbieżności dla niezależnych zmiennych Poissona

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
FasolkaBernoulliego
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 23 sty 2020, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 18 razy

Zbieżności dla niezależnych zmiennych Poissona

Post autor: FasolkaBernoulliego »

Próbuję rozwiązać zadanie 10. ze strony , gdzie bada się różne rodzaje zbieżności ciągu niezależnych zmiennych losowych o rozkładzie Poissona z parametrem 1/n. Zastanawiam się, czy dobrze rozumuję, bardzo bym prosił o uwagi.

1. Chcę pokazać zbieżność stochastyczną do stałej 0.
Dla dowolnego \(\displaystyle{ \epsilon > 0}\) mam
\(\displaystyle{ P(X_n > \epsilon) \leq P(X_n > 0) = 1 - P(X_n = 0) = 1 - e^{-1 / n} \rightarrow 0, n \rightarrow \infty}\)

2. Chcę pokazać brak zbieżności prawie pewnej.
Np. dla \(\displaystyle{ \epsilon = 1/2}\) mam z niezalezności zmiennych
\(\displaystyle{ P ( \bigcap_{k = n}^{\infty} [X_k < \epsilon] ) = P ( \bigcap_{k = n}^{\infty} [X_k = 0] ) = \lim_{N \to \infty} \exp \Big(- \sum_{k = n}^{N} 1/k \Big) = 0 \nrightarrow 1, n \rightarrow \infty}\)

3. Chcę pokazać zbieżność w \(\displaystyle{ L^2}\).
\(\displaystyle{ EX^2 = \frac{1}{n} + \frac{1}{n^2} \rightarrow 0, n \rightarrow \infty}\)

4. Chcę pokazać zbieżność w \(\displaystyle{ L^{3/2}}\).
Skoro zbiega w \(\displaystyle{ L^2}\), to w \(\displaystyle{ L^{3/2}}\) też powinien, ale jak to pokazać bezpośrednio? Czy da się w jakiś łatwy sposób wyliczyć sumę szeregu, który się tam pojawia?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Zbieżności dla niezależnych zmiennych Poissona

Post autor: Premislav »

Oczywiście podpunkty 1. 2. i 3. poprawnie, natomiast doprawdy nie rozumiem, czemu chcesz wyliczać taką nieprzyjemną sumę, zamiast skorzystać z tego, co piszesz. Wygląda ona tak:
\(\displaystyle{ \mathbf{E}\left|X_{n}\right|^{\frac{3}{2}}=e^{-\frac{1}{n}}\sum_{k=0}^{\infty}\frac{k^{\frac{3}{2}}}{k!n^{k}}}\)
i zamiast ją liczyć, wystarczy oszacować (nawet na zasadzie \(\displaystyle{ k^{\frac{3}{2}}\le k^{2}, \ k\in \NN}\), co w bardziej konkretny – ale może przez to uboższy – sposób niż ogólna teoria sprowadza zagadnienie do podpunktu poprzedniego).
Ta suma nie wyraża się przez funkcje elementarne, słowo harcerza. Jeśli jakoś przez nieelementarne, to może jakoś przez pochodne ułamkowe gammy czy symbol Pochhammera, ale korzystanie z tego w tak prostym (i niewchodzącym głębiej w analizę) zadaniu jest jak wyprowadzanie wzoru na sumę \(\displaystyle{ S_{k}=\sum_{n=1}^{\infty}\frac{1}{n^{2k}}, \ k\in \NN^{+}}\) w celu zbadania zbieżności
\(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{\infty}\frac{1}{n^{2}}}\)

Trochę gównowpis mi wyszedł, ale to może przez to, że zdziwiło mnie to pytanie.
FasolkaBernoulliego
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 23 sty 2020, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 18 razy

Re: Zbieżności dla niezależnych zmiennych Poissona

Post autor: FasolkaBernoulliego »

Premislav pisze: 30 sty 2020, o 14:12 Ta suma nie wyraża się przez funkcje elementarne, słowo harcerza.
Tego właśnie nie wiedziałem, stąd pytanie. Dzięki!
ODPOWIEDZ