Prawdopodobieństwo pytanie

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
leszek151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 gru 2019, o 11:29
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30

Prawdopodobieństwo pytanie

Post autor: leszek151 »

witam,
Chciałem zapytać czy jest możliwość stwierdzenia jakie będzie następne zdarzenie w szansie np, 50%. najlepiej wytłumacze na przykładzie co mam na myśli. bo nie chodzi mi o typowy rzut monetą bo jednak każdy następny rzut nie jest w 100% taki sam jak wcześniejszy (dokladnosc momenty, ilość użytej siły itp. ) a chodzi mi gdzie szanse 50% wylicza jakiś komputer gdzie jego wzór jest za każdym razem taki sam. i czy przy wielu próbach wylosowanie (np. "tak" i "nie" gdzie mamy szanse na wylosowanie "tak" 50% ) można stwierdzić z większą szansa ze następnie losowanie będzie wylosowanie "tak". słyszałem ze jak ciąg 10 losowań powtórzy się 2 razy taki sam. to kolejne 10 losowań będzie tez takie same? czy to prawda? czy po prostu za każdym razem jest 50% nie zależnie od tego czy było wcześniej 100 razy cały czas "tak" to nie jest większa szansa ze następnie losowanie będzie na "nie".
sorki za potoczny opis i prosze o trochę wyrozumiałości :)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Prawdopodobieństwo pytanie

Post autor: a4karo »

Jeżeli wyniki poprze emocje losowań nie mają wpływu na kolejne (a tak jest przy rzucie moneta). to prawdopodobieństwo jest 1/2
leszek151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 gru 2019, o 11:29
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30

Re: Prawdopodobieństwo pytanie

Post autor: leszek151 »

czyli nie ma żadnej możliwość zeby zwiększyć przy jakiejś próbie wypadnięcie "tak". chyba że jest nałozone jeszcze jakieś dodatkowa wytyczna np. jak nie może 5razy pod rząd wypaść to samo. i wtedy jezeli jest to jakiś program i mielibyśmy wgląd na np.100 prób. to można się doszukać wzóru ? lecz to już będzie okazywało się ze nie jest to tylko i wyłącznie szansa 50%? czy to ma jakiś sens to co myślę. ?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Prawdopodobieństwo pytanie

Post autor: a4karo »

Ma sens, ale mówisz o zupełnie innym modelu niż opisałeś na początku.
leszek151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 gru 2019, o 11:29
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30

Re: Prawdopodobieństwo pytanie

Post autor: leszek151 »

no tak to racja. ze to zmienia już postać pierwszego pytania. dzięki za odpowiedz
ODPOWIEDZ