Prawdopodobieństwo wygrania n osobnych zakładów losowej gry, o prawdopodobieństwie k wygrania pojedynczego zakładu.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Rados
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 3 razy

Prawdopodobieństwo wygrania n osobnych zakładów losowej gry, o prawdopodobieństwie k wygrania pojedynczego zakładu.

Post autor: Rados »

Próbowałem oszacować ile razy wzrośnie prawdopodobieństwo wygrania w losowej grze, przy \(\displaystyle{ n}\) osobnych zakładów i prawdopodobieństwie \(\displaystyle{ k}\) pojedynczej wygranej, względem pojedynczego zakładu.

Prawdopodobieństwo przegrania pojedynczego zakładu wynosi:
\(\displaystyle{ 1-k}\)

Prawdopodobieństwo przegrania \(\displaystyle{ n}\) zakładów:
\(\displaystyle{ (1-k)^n}\)

A więc prawdopodobieństwo wygrania \(\displaystyle{ n}\) zakładów wzrośnie \(\displaystyle{ m}\) razy:
\(\displaystyle{ m=\frac{1-(1-k)^n}{k} }\)

Zauważyłem taką prawidłowość, że przy \(\displaystyle{ k \rightarrow 0; m \rightarrow n}\). Czy mógłbym prosić o wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje? A może gdzieś jestem w błędzie lub wcale nie ma takiej prawidłowości?
Ostatnio zmieniony 19 lis 2019, o 23:27 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ