Pomoc w rozwiązaniu zadania z losowaniem kart.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
kubakx1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2019, o 17:01
Płeć: Mężczyzna

Pomoc w rozwiązaniu zadania z losowaniem kart.

Post autor: kubakx1 »

Cześć,
rozwiązując kurs przygotowujący do matury podstawowej natrafiłem na zadanie, z którym nie potrafię sonie poradzić. Będę bardzo wdzięczny za wskazówki, w jaki sposób powinienem zabrać się za rozwiązanie. Z góry dziękuję za pomoc.

Zadanie:

Z talii 52 kart losujemy dwie karty bez zwracania. Oblicz prawdopodobieństwo, że obie karty będą asem lub pikiem.
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: Pomoc w rozwiązaniu zadania z losowaniem kart.

Post autor: krl »

Sformułowanie zadania nie jest jednoznaczne (co nie świadczy dobrze o autorach kursu). Opis zdarzenia, którego prawdopodobieństwo trzeba obliczyć, można rozumieć na dwa sposoby.
1. Obie karty są asem lub obie karty są pikiem. Przy takim rozumieniu opisu zwróć uwagę, że w tym przypadku "pod-zdarzenia" ("są asem" i "są pikiem") wykluczają się... Wystarczy policzyć osobno ich prawdopodobieństwa i jej dodać.
2. Każda z obu kart jest asem lub pikiem, dopuszczamy jednak możliwość, że jedna z nich jest asem, a druga pikiem (i niekoniecznie asem). Asów i pików w standardowej talii jest łącznie 16...
Stwierdzenie "co poeta miał na myśli" układając zadanie i podając niejasny opis zdarzenia nie należy już do matematyki (i szczególnie w zadaniach na maturze taka niejednoznaczność nie powinna mieć miejsca). Zrób zadanie osobno dla obu interpretacji.

Jeśli autorowi zadania chodziło o sposób 1 interpretacji, mógł napisać: "obie karty są asem lub obie karty są pikiem". To byłoby jednoznaczne.
Jeśli natomiast autorowi chodziło o sposób 2, mógł napisać: "każda z wylosowanych kart jest asem lub pikiem (dopuszczamy tu możliwość, że jedna z nich jest asem, a druga pikiem)".
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Pomoc w rozwiązaniu zadania z losowaniem kart.

Post autor: janusz47 »

Budujemy jeden z dwóch modeli doświadczenia losowego - jednoczesnego lub kolejnego losowania bez zwracania dwóch kart z talii \(\displaystyle{ 52 }\) kart.
Stosujemy wzór na sumę dwóch zdarzeń losowych zależnych

\(\displaystyle{ P(A \cup B) = P(A) + P(B) - P(A\cap B).}\)
ODPOWIEDZ