Zmienna losowa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Tedi00
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 wrz 2019, o 17:32
Płeć: Mężczyzna

Zmienna losowa

Post autor: Tedi00 »

Hej! Kurcze, mam taki problem z(wydaje sie) niezbyt trudnym zagadnieniem. Moze odnajde tu kogos kto potrafilby z tym pomoc? Przetrzepalem pol internetu w poszukiwaniu odpowiedzi i nic :(

Treść zadania:
Zmienna losowa \(\displaystyle{ T}\) ma rozkład normalny \(\displaystyle{ N(m, \sigma)}\) oraz \(\displaystyle{ n=4, \sigma=3}\). Przedstawić \(\displaystyle{ P(T\ge 1)}\) za pomocą \(\displaystyle{ \Phi}\) dla \(\displaystyle{ a\ge 0}\), gdzie \(\displaystyle{ \Phi}\) jest dystrybuantą rozkładu normalnego.

Moze znajdzie sie dobra duszyczka ktora pomoze z tym zadankiem :)
Ostatnio zmieniony 6 wrz 2019, o 20:12 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a.
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Zmienna losowa

Post autor: Gosda »

Przypadek beznadziejny: zmienna \(\displaystyle{ a}\) pojawia się tylko w jednym miejscu.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Zmienna losowa

Post autor: janusz47 »

\(\displaystyle{ T \sim \mathcal{N}(4,3). }\)

\(\displaystyle{ P(T \geq 1) = 1 - P(T < 1 ) }\)

\(\displaystyle{ \displaystyle{1 - P(T < 1 ) = 1 - \frac{1}{3\sqrt{2\pi}}\int_{-\infty}^{1} e^{-\frac{1}{2}\left (\frac{x - 4 }{3}\right)^{2}} dx }}\)

\(\displaystyle{ \displaystyle{\frac{x - 4}{3} = t, \ \ dx = 3dt. }}\)

\(\displaystyle{ \displaystyle{ 1 - P(T < 1 ) = \frac{1}{\sqrt{2\pi} }\int_{-\infty}^{-1} e^{-\frac{t^{2}}{2}} dt = 1 - \phi(-1) = 1 -(1-\phi(1))= \phi(1) \approx 0,84.}}\)
Tedi00
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 wrz 2019, o 17:32
Płeć: Mężczyzna

Re: Zmienna losowa

Post autor: Tedi00 »

Bardzo dziekuje za pomoc!
Biore sie juz za analize tego, czmeu akurat tak. By to zrozumiec. :)

Gosda, wlasnie dlatego sie tak mecze z tymi zadaniami - nie pomaga mi w rozwiazywaniu tego brak jakichkolwiek danych. Ciezko mi to sobie wyobrazic ;)
ODPOWIEDZ