Rozkład normalny, a prawdopodobieństwo

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
damianl726
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 30 lip 2019, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Rozkład normalny, a prawdopodobieństwo

Post autor: damianl726 »

Cześć,
mam prawdopodobnie głupie pytanie, ale nie wiem jak sobie to wytłumaczyć. Jak widać na zdjęciu () z moich danych powstało coś na kształt krzywej rozkładu normalnego. Jedna liczba odpowiada jednej godzinie. Jeśli w obecnej godzinie pojawiła się liczba np. 350 to czy mam podstawy, aby stwierdzić, że w następnej godzinie wystąpi liczba bliższa wartości średniej (czyli 0)?
Z jednej strony to oczywiste, bo najwięcej liczb jest właśnie przy wartości średniej, ale z drugiej strony czy obecna liczba wpływa na następną? Gdyby ktoś mógłby mi to w prosty sposób wytłumaczyć lub podesłać link do strony, która opisuje ten problem to byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Rozkład normalny, a prawdopodobieństwo

Post autor: janusz47 »

Proszę o dokładniejsze sformułowanie problemu. Najprawdopodobniej chodzi o problem weryfikacji hipotez.
damianl726
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 30 lip 2019, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Re: Rozkład normalny, a prawdopodobieństwo

Post autor: damianl726 »

janusz47 pisze:Proszę o dokładniejsze sformułowanie problemu. Najprawdopodobniej chodzi o problem weryfikacji hipotez.
Co godzinę generowane są liczby, które tworzą taki histogram jak w linku (średnia: 0,87, odch. stand.: 88). Moje pytanie: jeśli zostanie wygenerowana liczba 350 to czy prawdopodobieństwo wygenerowania w następnej godzinie liczby bliższej 0,87 jest większe niż wtedy, gdy zamiast 350 zostanie wygenerowane np. 100?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Rozkład normalny, a prawdopodobieństwo

Post autor: janusz47 »

W celu obliczenia i porównania wartości tych prawdopodobieństw standaryzujemy rozkład \(\displaystyle{ \mathcal{N}(0,87; 88)}\) do rozkładu \(\displaystyle{ \mathcal{N}(0,1).}\)
damianl726
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 30 lip 2019, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Rozkład normalny, a prawdopodobieństwo

Post autor: damianl726 »

Dzięki za odpowiedź, ale w ten sposób obliczę prawdopodobieństwo wystąpienia liczby 350 lub 100. A sednem mojego pytania jest to czy po wystąpieniu liczby dalekiej od średniej, prawdopodobieństwo wystąpienia liczby bliższej średniej rośnie? Albo czy po wylosowaniu liczby 350 prawdopodobieństwo wygenerowania w następnej godzinie liczby większej od 350 maleje? Wiesz co mam na myśli? Chodzi o prawdopodobieństwo serii zdarzeń, a nie pojedynczych wystąpień, bo chyba nie mogę wziąć średniej z obu prawdopodobieństw?
Ostatnio zmieniony 2 sie 2019, o 06:32 przez damianl726, łącznie zmieniany 1 raz.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Rozkład normalny, a prawdopodobieństwo

Post autor: janusz47 »

Prawdopodobieństwom zdarzeń - wystąpień serii liczb przypisujemy pola pod krzywą Gaussa.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Rozkład normalny, a prawdopodobieństwo

Post autor: Dasio11 »

damianl726 pisze:Co godzinę generowane są liczby, które tworzą taki histogram jak w linku (średnia: 0,87, odch. stand.: 88). Moje pytanie: jeśli zostanie wygenerowana liczba 350 to czy prawdopodobieństwo wygenerowania w następnej godzinie liczby bliższej 0,87 jest większe niż wtedy, gdy zamiast 350 zostanie wygenerowane np. 100?
W zasadzie na Twoje pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć bez znajomości algorytmu, według którego generator losuje liczby. Jednak przeważnie losuje się tak, że wynik nie zależy od poprzednich rezultatów, a wtedy odpowiedź brzmi: nie, prawdopodobieństwo wylosowania liczby blisko średniej nie rośnie, ani też nie maleje, jeśli poprzednie losowanie wypadło daleko od średniej.
ODPOWIEDZ