zmienne Rademachera - zbieżność pn i wg prawdopodobieństwa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
sky2829
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 cze 2019, o 17:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

zmienne Rademachera - zbieżność pn i wg prawdopodobieństwa

Post autor: sky2829 »

Czesc,

Mam takie zadanie ze zbieżności zmiennych losowych, nie umiem go nawet zacząć. Generalnie może ktoś znalazł rozwiązania jakiś bardziej podstawowych zadań na zbieżność w internecie?

Zmienne \(\displaystyle{ (X_{n})_{n\ge 1}}\) są niezależnymi zmiennymi Rademachera. Czy ciąg \(\displaystyle{ (X_{n})_{n\ge 1}}\) jest zbieżny pn? Czy jest zbieżny według prawdopodobieństwa?
Ostatnio zmieniony 8 cze 2019, o 16:15 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: zmienne Rademachera - zbieżność pn i wg prawdopodobieńst

Post autor: Premislav »

Ja na przykład nie pamiętam, co to jest rozkład Rademachera.
Czy chodzi o to:

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Rademacher_distribution
sky2829
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 cze 2019, o 17:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: zmienne Rademachera - zbieżność pn i wg prawdopodobieńst

Post autor: sky2829 »

tak dokładnie o ten rozkład chodzi
FasolkaBernoulliego
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 23 sty 2020, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 18 razy

Re: zmienne Rademachera - zbieżność pn i wg prawdopodobieństwa

Post autor: FasolkaBernoulliego »

Przepraszam za odświeżanie tematu, ale moje pytanie dotyczy dokładnie tego zadania. Kontekst i samo zadanie znaleźć można na stronie .
Samo zadanie jest chyba dość proste (ciąg nie może zbiegać wg prawdopodobieństwa), natomiast zastanawia mnie inny, bezpośrednio powiązany problem. Rozpatrzmy \(\displaystyle{ \left( \Omega = (0,1), \mathcal{F} = \mathcal{B}(\Omega) \right)}\) wyposażoną w miarę Lebesgue'a i zdefiniujmy dla \(\displaystyle{ n \in \mathbb{N}}\)
\(\displaystyle{ X_n (\omega) = \begin{cases} -1, \quad \omega \in A_n \\ \ 1, \quad \omega \in B_n \\ \ 0, \quad \text{ w pozostałych przypadkach}\end{cases} }\)
gdzie \(\displaystyle{ A_n = \bigcup_{k=0}^{n-1} \left( \frac{2k}{2^n}, \frac{2k+1}{2^n} \right) }\) oraz \(\displaystyle{ B_n = \bigcup_{k=0}^{n-1} \left( \frac{2k+1}{2^n}, \frac{2k+2}{2^n} \right) }\).
Zmienne \(\displaystyle{ X_n}\), o ile dobrze myślę, są niezależne i mają rozkłady jak w zadaniu. Jaka jest sensowna granica \(\displaystyle{ X_n}\)? W sensie słabym zdaje się, że każdy z elementów tego ciągu jest jego granicą, ale czy da się wybrać granicę w jakimś rozsądnym sensie "lepszą"?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: zmienne Rademachera - zbieżność pn i wg prawdopodobieństwa

Post autor: janusz47 »

Ciąg \(\displaystyle{ (X_{n}) }\) niezależnych zmiennych losowych Radamachera nie jest zbieżny według prawdopodobieństwa ani z prawdopodobieństwem równym jeden (p.n).

Dowód

\(\displaystyle{ Pr(\{ |X_{n} - X_{m}|> \epsilon \}) = Pr(\{ X_{n} \neq X_{m}\}) = 1 - Pr( \{ X_{n} = X_{m}\}) = 1 - [ Pr( \{X_{n} =1, X_{m} =1 )+ Pr( \{X_{n}=-1, X_{m}=-1\})]= \\ = 1 - Pr(\{ X_{n} =1\}) \cdot Pr(\{ X_{m} = 1\}) - Pr(\{ X_{n} =-1\}) \cdot Pr(\{ X_{m} = -1\}) = 1 - \frac{1}{4} - \frac{1}{4} = 1 - \frac{2}{4} = 1 -\frac{1}{2} = \frac{1}{2}.}\)

c.b.d.o
FasolkaBernoulliego
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 157
Rejestracja: 23 sty 2020, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 18 razy

Re: zmienne Rademachera - zbieżność pn i wg prawdopodobieństwa

Post autor: FasolkaBernoulliego »

Nie wiem skąd się wzięło mnożenie w trzecim przejściu. Ani jak to się ma do mojego pytania. :)

Edit: Dodawanie zdecydowanie lepsze.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: zmienne Rademachera - zbieżność pn i wg prawdopodobieństwa

Post autor: janusz47 »

Odpowiedź na post Sky2829. Z założenia niezależności zmiennych losowych Rademachera.

FasolkaBernoulliego Powiązany Twój problem, powinieneś umieścić w oddzielnym poście. Wtedy się nad nim zastanowimy.
ODPOWIEDZ