Kule i dwie urny

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
kiemon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 20 lut 2019, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Podziękował: 1 raz

Kule i dwie urny

Post autor: kiemon »

Link do treści zadania i rozwiązanie ze schematu punktowania w linku:

Pytanie moje brzmi:
Czy można to zadanie rozwiązać zliczając po prostu ilość możliwych trójek liczb i zliczając trójki które spełniają warunki zadania. Próbuję robić to od 1h ale wychodzą mi całkowicie rozbieżne wyniki. Z góry bardzo dziękuję.
Chichot Hioba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 4 maja 2019, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Kule i dwie urny

Post autor: Chichot Hioba »

Myślę, że zrobienie tego w umiejętny sposób, dałoby dobry wynik. Nie jestem najlepszy z prawdopodobieństwa, ale widzę, że do maturki, a to już zaraz - więc spróbuję pomóc.

Mam wrażenie, że chcesz to zrobić tak, jakbyś liczył prawdopodobieństwo klasyczne - nie przejdzie.
Pewnie domyślasz się, że należy skorzystać z tak zwanego prawdopodobieństwa warunkowego. Znasz jego definicję?
kiemon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 20 lut 2019, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Podziękował: 1 raz

Re: Kule i dwie urny

Post autor: kiemon »

Tylko dlaczego nie przejdzie klasycznym skoro zliczam takie trójki jak (1,1,9)(1,3,9)(1,5,9)(1,7,9)(1,9,1)... itd traktuje to jako elementy sprzyjające mojemu zdarzeniu, a liczą omegę zliczam wszystkie możliwe trójki, oczywiście pamiętając o tym, że jeżeli za pierwszym razem wylosujemy 1 to mamy inna ilość zdarzeń niż gdy wylosujemy 9. Ogólnie to omegę mam \(\displaystyle{ \Omega=1*5*4+1*5*5+3*5*4=105}\)-- 5 maja 2019, o 18:43 --Dodam że warunkowe znam (matura przecież już w czwartek), drzewkiem też poszło bez problemu, ale dlaczego tym sposobem nie da się?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Kule i dwie urny

Post autor: janusz47 »

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie , kiedy

\(\displaystyle{ 9 |a\cdot b \cdot c , \ \ a, b, c \in \{1,2,...,9 \}?}\)

Zbuduj modele etapu I i etapu II - dwuetapowego doświadczenia losowego, uwzględniając wszystkie możliwe przypadki wynikające z treści zadania.
ODPOWIEDZ