udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
poozy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 gru 2016, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Post autor: poozy »

Udowodnij równość:
\(\displaystyle{ \lim_{ n\to \infty } \sum_{k=0}^{n} e^{-n} \frac{ n^{k} }{k!}= \frac{1}{2}}\)
Wskazówka: Zastosuj centralne twierdzenie graniczne dla niezależnych zmiennych losowych o jednakowym rozkładzie Poissona z parametrem 1.
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Post autor: Tmkk »

Wskazówka jest niemalże rozwiązaniem tego zadania. Gdzie pojawia się problem?
poozy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 gru 2016, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Post autor: poozy »

Nie rozumiem jak jest niemalże rozwiązaniem zadania, co z tego, że użyje CTG i moja suma zmiennych bedzie zbiegała do rozkładu normalnego(0,1)?
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Post autor: Tmkk »

To jeszcze jedna wskazówka.
Zobacz, że jeśli \(\displaystyle{ X \sim N\left(0,1\right)}\), to \(\displaystyle{ P\left(X \le 0\right) = \frac{1}{2}}\)
poozy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 gru 2016, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

Re: udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Post autor: poozy »

szczerze to dalej nie wiem jak to zrobić, chyba po prostu mam problem ze zrozumieniem pojęć bo nie potrafie ogarnąc co jest tutaj czym, no nic chyba jutro na kolosie bedzie klops

-- 7 kwi 2019, o 21:49 --

mam \(\displaystyle{ X_i \sim Poiss(1)}\) i mam \(\displaystyle{ X= \lim_{ n\to \infty } \frac{\sum_{i=1}^{n}(X_i) -n}{ \sqrt{n} }, X \sim N(0,1)}\) i wiem, że \(\displaystyle{ P(X=k)}\) w rozkładzie poissona(1) to \(\displaystyle{ e^{-1}\frac{1^k}{k!}}\) ale nie mam pojęcia co z tym zrobić, żeby jakoś uzyskać sumę z polecenia...-- 7 kwi 2019, o 23:38 --ktoś pomoze? musze to umiec jutro o 8 rano
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2019, o 22:09 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: po prostu.
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Post autor: Tmkk »

Zauważ, że \(\displaystyle{ S_n = \sum_{i=i}^n X_i}\) ma rozkład Poisona z parametrem \(\displaystyle{ n}\).

Co więcej (dystrybuanta)

\(\displaystyle{ P(S_n \le n) = \sum_{k=0}^n P(S_n = k) = \sum_{k=0}^n e^{-n} \frac{ n^{k} }{k!}}\)

Dasz radę sam dokończyć?
poozy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 gru 2016, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Post autor: poozy »

Szczerze to nie wiedziałem, że suma zmiennych losowych z rozkładu P(1) będzie miała rozkład P(n). Dzięki za pomoc już zabieram sie do kolejnej próby.-- 7 kwi 2019, o 23:55 --\(\displaystyle{ P(S_n \le n) = P(S_n-n \le 0) =P( \frac{s_n-n}{ \sqrt{n} } \le 0 )}\) a jako, że po wykonanych operacjach możemy skorzystać korzystamy z CTG to wiemy, że \(\displaystyle{ P( \frac{s_n-n}{ \sqrt{n} } \le 0 )= \frac{1}{2}}\) jako, że jest to r.normalny. Czy to poprawne rozumowanie (w końcu)?
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Post autor: Tmkk »

Tak, tylko nie równa się, a dąży

\(\displaystyle{ \lim_{ n\to \infty } \sum_{k=0}^{n} e^{-n} \frac{ n^{k} }{k!} = \lim_{ n\to \infty } P(\frac{S_n-n}{ \sqrt{n} } \le 0) = P(X \le 0) = \frac{1}{2}}\)
poozy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 gru 2016, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

Re: udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Post autor: poozy »

Dzięki wielkie!!! A ten fakt, że suma n zmiennych losowych o rozkładzie P(1) to P(n) to skąd właściwie jest oczywisty?
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Post autor: Tmkk »

Pokaż sobie (licząc splot dla sum), że jeśli \(\displaystyle{ X \sim \hbox{Poiss}(a)}\) oraz \(\displaystyle{ Y \sim \hbox{Poiss}(b)}\), to \(\displaystyle{ X + Y\sim \hbox{Poiss}(a+b)}\).

@down

dokładnie
Ostatnio zmieniony 8 kwie 2019, o 00:41 przez Tmkk, łącznie zmieniany 1 raz.
poozy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 gru 2016, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

udowodnić równość, centralne tw.graniczne

Post autor: poozy »

okej, a czy ta zależność jest też zachowana dla rozkładu wykładniczego? (wydaje mi sie że nie bo z tego co wiem to minumum zmiennych o rozkladach Exp(a) i Exp(b) ma rozkład Exp(a+b)) pytam, ponieważ w drugiej grupie było podobne zadanie tylko zamiast sumy pewna całka i we wskazówce mowa o rozkladzie wykladniczym,

jednak nie było pytania bo to zadanie z tego samego kolokwium na którym trzeba było udowodnić, że zachodzi taka zależność a jak już odpowiedziałeś mi w innym temacie nie zachodzi więc to zadanie również będzie błędem prowadzącego
ODPOWIEDZ