Czy istnieje coś, czego nie przedstawi rozkład normalny?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Unimad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 3 cze 2017, o 12:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Czy istnieje coś, czego nie przedstawi rozkład normalny?

Post autor: Unimad »

Dziś na wejściówce na laboratoria z fizyki padło pytanie:
Czego NIE DA się przedstawić za pomocą rozkładu normalnego? (w domyśle - jaki zbiór statystyczny nie może być tak wyrażony).

Ludzie pisali różne odpowiedzi, na koniec asystent prowadzący ćwiczenia wyjaśnił nam - "Rzut monetą, bo są tylko 2 możliwości - orzeł lub reszka."

Tu rodzi się moja wątpliwość - czy aby na pewno miał rację? W książce Wykłady z Fizyki R. Feynman w rozdziale 6 traktującym o prawdopodobieństwie daje przykład Rozkładu normalnego właśnie na seriach rzutów monetą. Wychodziłoby więc, że mój ćwiczeniowiec zwyczajnie palnął głupotę. Co Wy uważacie?

Co do Feynmana - jeśli ktoś nie czytał - odsyłam do wspomnianego rozdziału, niestety legalna jest tylko wersja angielska.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7916
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Czy istnieje coś, czego nie przedstawi rozkład normalny?

Post autor: janusz47 »

Jeśli liczba rzutów monetą wynosi tylko \(\displaystyle{ 2,}\) to trudno ją przybliżyć rozkładem normalnym, wykorzystując Integralne Twierdzenie de Moivre'a - Laplace'a. Zgadzam się z wykładowcą.
ODPOWIEDZ