Rzut kostką.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Rzut kostką.

Post autor: pawlo392 »

Wykazać, że wystarczy wykonać \(\displaystyle{ 300}\) rzutów parą kostek symetrycznych, aby mieć \(\displaystyle{ 95\%}\) pewności, że w co najmniej \(\displaystyle{ 100}\) przypadkach na pierwszej kostce wypadnie więcej oczek niż na drugiej kostce? Czy wystarczy \(\displaystyle{ 250}\) rzutów?
Coś nie mogę uzyskać poprawnej podpowiedzi.
Ok, rzucamy raz i otrzymujemy \(\displaystyle{ 36}\) różnych możliwości. Chcemy aby w przynajmniej stu takich seriach wynik na pierwszej kostce był większy. Sprzyjających przypadków jest \(\displaystyle{ 15}\). No i myślałem o zliczeniu wszystkich możliwości, ale niestety nie otrzymuje szukanej wartości.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2019, o 23:20 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Re: Rzut kostką.

Post autor: leg14 »

Kolejne rzuty sa niezalezne prawda?
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Re: Rzut kostką.

Post autor: pawlo392 »

Tak, tak. Rzucamy raz dwiema kostkami. Patrzymy co mamy. Rzucamy drugi raz i tak dalej.
Myślałem o \(\displaystyle{ 300}\) próbach Bernoulliego i prawdopodobieństwie \(\displaystyle{ 100}\) sukcesów. Ale jednak to nie jest za bardzo "obliczalne".
ODPOWIEDZ