Liczenie dystrybuanty i gęstości funkcji zmiennej losowej

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Anxious
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 191
Rejestracja: 27 paź 2012, o 14:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 42 razy

Liczenie dystrybuanty i gęstości funkcji zmiennej losowej

Post autor: Anxious »

Witam,

Próbuje opanować temat funkcji zmiennej losowej. Borykam się właśnie z następującym zadaniem:

Zmienna losowa \(\displaystyle{ X}\) ma rozkład wykładniczy z parametrem \(\displaystyle{ 2}\). Wyznaczyć dystrybuantę oraz gęstość zmiennej losowej \(\displaystyle{ Y = |X - 3|}\)

W jaki sposób można to ugryźć?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Liczenie dystrybuanty i gęstości funkcji zmiennej losowej

Post autor: janusz47 »

1.
Określamy funkcję gęstości \(\displaystyle{ f_{X}(x).}\)

2.
Obliczamy dystrybuantę \(\displaystyle{ F_{X}(x).}\)

3.
Znajdujemy dystrybuantę zmiennej losowej \(\displaystyle{ Y}\)

\(\displaystyle{ F_{Y}(y) = Pr(\{Y< y\}).}\)

4.
Obliczamy gęstość \(\displaystyle{ f_{Y}(y).}\)
kolegasafeta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 209
Rejestracja: 26 lis 2009, o 23:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 8 razy

Liczenie dystrybuanty i gęstości funkcji zmiennej losowej

Post autor: kolegasafeta »

Dodam trochę szczegółów. Dystrybuanta będzie gładka (poza jednym punktem), więc różniczkując ją otrzymamy gęstość.

\(\displaystyle{ \mathbb{P}(Y \le t) = \mathbb{P}(|X-3| \le t) = \mathbb{P}(X \in (3-t, 3 + t)) = \mathbb{P}(X \in (\max (0, 3-t), 3 + t)) = \left\{\begin{array}{l} 0, \hbox{ dla } t \le 0\\\mathbb{P}(x \in (3-t, 3+t), \hbox{ dla } t \le 3\\ \mathbb{P}(x \in (0, t+3) \hbox{ dla } t \ge 3 \end{array}}\)

Trzecia równość wynika z definicji rozkładu wykładniczego. Dwa ostatnie wyrażenia można policzyć całkując gęstość rozkładu wykładniczego na odpowiednich przedziałach.
Anxious
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 191
Rejestracja: 27 paź 2012, o 14:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 42 razy

Liczenie dystrybuanty i gęstości funkcji zmiennej losowej

Post autor: Anxious »

kolegasafeta pisze:\(\displaystyle{ \mathbb{P}(Y \le t) = \mathbb{P}(|X-3| \le t) = \mathbb{P}(X \in (3-t, 3 + t)) = \mathbb{P}(X \in (\max (0, 3-t), 3 + t)) = \left\{\begin{array}{l} 0, \hbox{ dla } t \le 0\\\mathbb{P}(x \in (3-t, 3+t), \hbox{ dla } t \le 3\\ \mathbb{P}(x \in (0, t+3) \hbox{ dla } t \ge 3 \end{array}}\)
Próbowałem to rozpisać, ale mam wrażenie, że doszedłem do czegoś bez sensu.

\(\displaystyle{ \mathbb{P}(x \in (3-t, 3+t) = P(X > 3-t) + P(X < 3+t) = 1 - P(X < 3-t) + P(X < 3+t) = 1 - F_{X}(3-t) + F_{X}(t+3)}\)

Ale tutaj:

\(\displaystyle{ F_{x}(3-t) = \begin{cases} 0 &\text{dla } 3-t < 0\\1-e^{3-t} &\text{dla } 3-t \ge 0 \end{cases}}\)

Daje chyba zawsze \(\displaystyle{ 0}\) dla \(\displaystyle{ t \le 3}\). Czyli powyższe równanie, by miało postać:

\(\displaystyle{ P(x \in (3-t, 3+t) = 1 + P(X < 3+t)}\)

A tutaj od razu widać, że to jest bez sensu, skoro sumuję coś potencjalnie dodatniego do jedynki. Możliwe, że coś źle robię przy tym rozpisywaniu.

Chyba za to udało mi się rozwiązać to zadanie przy pomocy takiego wzoru:

\(\displaystyle{ F_{Y}(t) = \int_{\left\{ x : g(x) \le t \right\} }f(x)dx}\)

Gdzie:

\(\displaystyle{ f(x) = \begin{cases} 0 &\text{dla } x < 0\\2e^{-2x} &\text{dla } x \ge 0 \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ g(x) = \begin{cases} 0 &\text{dla } x < 0\\3 - 2e^{-2x} &\text{dla } x \ge 0 \end{cases}}\)

Rozrysowałem sobie \(\displaystyle{ g(x)}\), żeby sobie zilustrować, jaki będzie przedział tej całki.
AU
AU
a6mtc.jpg (15.25 KiB) Przejrzano 239 razy
Czyli całka będzie miała następującą postać:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \frac{1}{2}ln( \frac{2}{3-t})}2e^{-2x}dx =\left[ -e^{-2x}\right]_{0}^{\frac{1}{2}ln( \frac{2}{3-t})} = \frac{t - 1}{2}}\)

Ostatecznie:

\(\displaystyle{ F_{Y}(t) = \begin{cases} 0 &\text{dla } t < 1\\ \frac{t - 1}{2} &\text{dla } t \in \left[ 1,3\right] \\ 1 &\text{dla } t > 3 \end{cases}}\)

A gęstość liczę z pochodnej tej dystrybuanty:

\(\displaystyle{ f_{Y}(t) = \begin{cases} \frac{1}{2} &\text{dla } t \in [1,3] \\ 0 &\text{w p.p. } \end{cases}}\)

Wydaje mi się, że to rozwiązanie jest ok, ale byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś rzucił na nie okiem i potwierdził, że rzeczywiście tak jest. Z uwagą też na to, czy dobrze określiłem te przedziały.
kolegasafeta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 209
Rejestracja: 26 lis 2009, o 23:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 8 razy

Liczenie dystrybuanty i gęstości funkcji zmiennej losowej

Post autor: kolegasafeta »

Jeszcze uwaga co do mojego wpisu. Nie miałem na myśli, żeby to dalej przekształcać, tylko policzyć to prawdopodobieństwo całkując gęstość na odpowiednich przedziałach. Na to samo wyjdzie.

\(\displaystyle{ \mathbb{P}(x \in (3-t, 3+t) = \int_{3-t}^{3+t} 2\cdot\ e^{-2x}dx
\\
\mathbb{P}(x \in (0, t+3) = \int_{0}^{t+3} 3 \cdot e^{-2x}dx}\)
Anxious
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 191
Rejestracja: 27 paź 2012, o 14:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 42 razy

Re: Liczenie dystrybuanty i gęstości funkcji zmiennej losowe

Post autor: Anxious »

Mam wątpliwości co do swojego rozwiązania. Wydaje mi się, że \(\displaystyle{ g(x)}\) źle określiłem i powinno być:

\(\displaystyle{ g(x) = |x - 3|}\)
ODPOWIEDZ