50 osób zasiada przy okrągłym stole...

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
zlotek1234
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2019, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wschowa

50 osób zasiada przy okrągłym stole...

Post autor: zlotek1234 »

50 osób zasiada przy okrągłym stole. Jakie jest prawdopodobieństwo tego że 3 kolegów usiądzie koło siebie ( nie przedzieleni innymi osobami) ?

Czy mógłby ktoś mi pomóc z tym zadaniem i to wytłumaczyć ponieważ wychodzi mi dziwny wynik jak robie to sam
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: 50 osób zasiada przy okrągłym stole...

Post autor: piasek101 »

Pokaż jak robisz.
zlotek1234
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2019, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wschowa

50 osób zasiada przy okrągłym stole...

Post autor: zlotek1234 »

więc tak jest \(\displaystyle{ 50}\) osób, te \(\displaystyle{ 3}\) osoby które można posadzic na \(\displaystyle{ 6}\) sposobów (\(\displaystyle{ abc\ cba\ bca\ cab\ acb\ bac}\)) wiec reszta moze siedziec dowolnie czyli \(\displaystyle{ 44!}\) no i podstawiłem w taki wzór ale wychodzi dziwny wynik

\(\displaystyle{ \frac{6 \cdot 44! \cdot 50}{50!}}\)
Ostatnio zmieniony 13 sty 2019, o 22:50 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Re: 50 osób zasiada przy okrągłym stole...

Post autor: piasek101 »

Po pierwsze przy okrągłym stole nie będzie tyle samo wszystkich możliwych usadzeń co na długiej ławie - poszukaj (nawet tu na forum) takich przykładów.

Co do ilości zdarzeń sprzyjających (do licznika) - związuję te trzy osoby sznurkiem (aby się nie porozłaziły), tu masz rację, że one mogą siedzieć na sześć różnych sposobów.
Ale teraz mam jak gdyby 48 osób do posadzenia (bo trzy związane).
ODPOWIEDZ