Funkcje generujące moment - rozkład Poissona

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Papkinowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2019, o 20:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Funkcje generujące moment - rozkład Poissona

Post autor: Papkinowski »

Witam serdecznie. Mój problem polega na tym, że mam do zrobienia zadanie dodatkowe na zajęcia z prawdopodobieństwa i nie mam zielonego pojęcia jak się za nie zabrać. Oto zadanie :

a) Obliczyć funkcję generującą momenty dla rozkładu Poissona z parametrem \(\displaystyle{ \lambda > 0}\).
b) Niech \(\displaystyle{ X \sim Pois(\lambda)}\). W oparciu o związek funkcji generującej momenty z momentami rozkładu wyznaczyć \(\displaystyle{ EX}\) oraz \(\displaystyle{ EX^2}\).
c) Pokazać, że suma dwóch niezależnych zmiennych losowych o rozkładach Poissona z parametrami \(\displaystyle{ \lambda_1}\) i \(\displaystyle{ \lambda_2}\) jest zmienną losową o rozkładzie Poissona z parametrem \(\displaystyle{ \lambda_1+\lambda_2}\).

Jeśli ktoś byłby w stanie jakoś mnie nakierować na odpowiednią ścieżkę byłbym bardzo wdzięczny.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2019, o 15:53 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Funkcje generujące moment - rozkład Poissona

Post autor: janusz47 »

a)

\(\displaystyle{ X\sim Poisson(\lambda >0).}\)

\(\displaystyle{ t\in \RR.}\)

\(\displaystyle{ M_{X}(t) = E(e^{tX}) = \sum_{x=0}^{\infty}e^{tx}e^{-\lambda}\frac{\lambda^{x}}{x!}}\)

\(\displaystyle{ M_{X}(t) = e^{-\lambda}\sum_{x=0}^{\infty}\frac{(e^{t}\lambda)^{x}}{x!} = e^{-\lambda}\exp(t \lambda) = e^{e^{t}\lambda - \lambda} = e^{[\lambda( e^{t}-1)]} \ \ (1)}\)

\(\displaystyle{ b)}\)

Proszę obliczyć na podstawie momentu generującego \(\displaystyle{ (1)}\)

\(\displaystyle{ E(X) = [M_{X}(t)]^{'} _{|t=0}}\)

\(\displaystyle{ E(X^2)= [M_{X}(t)]^{''}_{|t=0}}\)

\(\displaystyle{ c)}\)

\(\displaystyle{ X_{1}\sim Poisson(\lambda_{1}), \ \ X_{2}\sim Poisson(\lambda_{2})}\)

\(\displaystyle{ X = X_{1}+ X_{2} \sim Poisson(\lambda_{1}+\lambda_{2}).}\)

Proszę skorzystać z własności momentu generującego

\(\displaystyle{ M_{X_{1}+X_{2}}(t) = M_{X_{1}}(t)\cdot M_{X_{2}}(t).}\)
Papkinowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2019, o 20:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Funkcje generujące moment - rozkład Poissona

Post autor: Papkinowski »

Dziękuję bardzo, problem rozwiązany.
ODPOWIEDZ