rzut kostką do gry, losowanie.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Grzesku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 21 sty 2007, o 18:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

rzut kostką do gry, losowanie.

Post autor: Grzesku »

Witam

mam taki problem.

a,b,c ε (1,2,3,4,5,6)

a) Rzucamy 3 krotnie kostką do gry. Mam określic zdarzenie elementarne w którym wypadnie co najmniej raz liczba oczek niepodzielnych przez 3.

a =
a" =

Wiem, ze liczby podzielne przez 3 to takie których suma wszystkich cyfr jest podzielna przez 3, ale jak to zapisać i rozwiązać w zadaniu ?

pozdrawiam
mostostalek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1384
Rejestracja: 26 lis 2006, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 268 razy

rzut kostką do gry, losowanie.

Post autor: mostostalek »

ale tutaj to są osobne liczby..
obliczmy prawdopodobieństwo tego, zawsze wypada liczba oczek podzielna przez 3.. w każdym rzucie jest ona równa \(\displaystyle{ P(A)=\frac{1}{3}}\) zatem to prawdopodobieństwo wynosi: \(\displaystyle{ (\frac{1}{3})^3=\frac{1}{27}}\).. zatem prawdopodobieństwo dopełnienia tego zbioru.. czyli przynajmniej raz wypadnie liczba oczek niepodzielna przez 3 wynosi oczywiście \(\displaystyle{ a=1-\frac{1}{27}=\frac{26}{27}}\).. nie wiem co to jest Twoje a" ale jeśli chodzi o dopełnienie no to oczywiście \(\displaystyle{ a'=\frac{1}{27}}\) pozdro
Grzesku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 21 sty 2007, o 18:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

rzut kostką do gry, losowanie.

Post autor: Grzesku »

w odpowiedzi jest inaczej, czyli gdzieś tutaj musi być błąd ....
mostostalek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1384
Rejestracja: 26 lis 2006, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 268 razy

rzut kostką do gry, losowanie.

Post autor: mostostalek »

możesz przepisać dokładnie zadanie?? i opisać co to \(\displaystyle{ a}\) i co to \(\displaystyle{ a"}\)??
ODPOWIEDZ