Prawdopodobieństwo choroby

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
NinjagoB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 3 lis 2017, o 18:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 8 razy

Prawdopodobieństwo choroby

Post autor: NinjagoB »

Szansa wystąpienia pewnej rzadkiej choroby wynosi \(\displaystyle{ 0,001}\). System ekspertowy wspomagający
zdiagnozowanie tej choroby wykrywa ją z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ 0,99}\). W przypadku osoby zdrowej prawdopodobieństwo fałszywego rozpoznania choroby wynosi \(\displaystyle{ 0,02}\). Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że osoba, u której system ekspertowy zdiagnozował wystąpienie choroby jest tak naprawdę chora? A jakie jest prawdopodobieństwo tego, że pomimo rozpoznania choroby przez system pacjent jest zdrowy?
Wyszło mi \(\displaystyle{ \frac{2}{99}}\) i \(\displaystyle{ \frac{20}{999}}\), ale nie wiem czy to dobre odpowiedzi.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Prawdopodobieństwo choroby

Post autor: janusz47 »

Proszę przedstawić swoje rozwiązania.
NinjagoB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 3 lis 2017, o 18:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 8 razy

Re: Prawdopodobieństwo choroby

Post autor: NinjagoB »

W pierwszym przypadku podzieliłam prawdopodobieństwo fałszywego rozpoznania przez prawdopodobieństwo wykrycia choroby, czyli \(\displaystyle{ \frac{ \frac{2}{100} }{ \frac{99}{100} }}\).
W drugim prawdopodobieństwo fałszywego rozpoznania przez prawdopodobieństwo bycia zdrowym, czyli \(\displaystyle{ \frac{ \frac{2}{100} }{ \frac{999}{1000} }}\).
Ogólnie jest to jedno z pierwszych zadań jakie robię z tego działu i nawet nie wiem jak powinno się za nie zabierać.
ODPOWIEDZ