Prawdopodobieństwo warunkowe.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
piotrrussw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 29 gru 2017, o 12:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skrzyszów
Podziękował: 12 razy

Prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: piotrrussw »

Witam. Mam taką treść zadania, że test medyczny wykrywa chorobę z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ 0,9}\), ale też u osób zdrowych wskazuje (błędnie), chorobę średnio w \(\displaystyle{ 2\%}\) przypadków. Rzeczywisty udział choroby w populacji wynosi \(\displaystyle{ 1\%}\). Jakie jest prawdopodobieństwo, że badana osoba jest faktycznie zdrowa, choć test wskazuje, że jest chora?

Zacząłem oznaczać:
\(\displaystyle{ P(T) = 0,9}\) - czyli prawdopodobieństwa wykrycia choroby przez test.
\(\displaystyle{ P(T') = 0,1}\) - czyli prawdopodobieństwo niewykrycia choroby przez test.
\(\displaystyle{ P(Z) = 0,99}\) - prawdopodobieństwo, że osoba jest zdrowa.
\(\displaystyle{ P(Z') = 0,01}\) - prawdopodobieństwo, że osoba jest chora.

Dalej mam problem z tymi \(\displaystyle{ 2\%}\), w których test się myli. Jakie to jest prawdopodobieństwo warunkowe? I czy końcowe jakie mam obliczyć, to będzie \(\displaystyle{ P(T|Z)}\) ?
Awatar użytkownika
Rafsaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 19 lut 2017, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie/Wrocław
Podziękował: 54 razy
Pomógł: 80 razy

Re: Prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: Rafsaf »

\(\displaystyle{ \frac{9}{10}}\) to prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na wykryciu choroby u osoby chorej

\(\displaystyle{ \frac{1}{10}}\) to prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na niewykryciu choroby u osoby chorej

\(\displaystyle{ \frac{2}{100}}\) to prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na wykryciu choroby u osoby zdrowej

\(\displaystyle{ \frac{98}{100}}\) to prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na niewykryciu choroby u osoby zdrowej

Dalej drzewko lub prawdopodobieństwo warunkowe ze wzoru
piotrrussw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 29 gru 2017, o 12:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skrzyszów
Podziękował: 12 razy

Prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: piotrrussw »

Rozwiązane, dziękuję
ODPOWIEDZ