Prawdopodobieństwo warunkowe (?) : zajęte telefony

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
ClarkKent
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 5 mar 2018, o 20:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Prawdopodobieństwo warunkowe (?) : zajęte telefony

Post autor: ClarkKent »

Dzień dobry, mam kłopot z rozwiązaniem zadania o następującej treści:
W pewnej firmie są dwa telefony, każdy z nich jest zajęty z prawdopodobieństwem 0,7. Przy założeniu, że jeden z telefonów jest zajęty, drugi jest zajęty z prawdopodobieństwem 0,4. Jakie jest prawdopodobieństwo, że co najmniej jeden z nich będzie wolny?
Przystąpiłem do rozwiązania w ten sposób:
\(\displaystyle{ T_i}\)—zdarzenie, że \(\displaystyle{ i}\)-ty telefon jest zajęty, \(\displaystyle{ i=\{1,2\}}\)
\(\displaystyle{ T_i'}\)—zdarzenie, że \(\displaystyle{ i}\)-ty telefon jest wolny, \(\displaystyle{ i=\{1,2\}}\)
Dane:
\(\displaystyle{ P(T_i)=0.7,\quad P(T_i')=1-0.7=0.3}\)
Szukane jest prawdopodobieństwo, że co najmniej jeden z telefonów będzie wolny. To alternatywa, więc można posłużyć się tym wzorem:
\(\displaystyle{ P(T_1'\cup T_2')=P(T_1')+P(T_2')-P(T_1'\cap T_2')}\) albo (nie jestem pewny) własnością praw DeMorgana mówiącą, że \(\displaystyle{ (A\cap B)'=A'\cup B'}\) co przekładając na ten przypadek sprowadza się do \(\displaystyle{ P(T_1'\cup T_2')=P(T_1\cap T_2)'}\).
Wartości \(\displaystyle{ P(T_1'),P(T_2')}\) są znane, pozostaje więc znaleźć wartość \(\displaystyle{ P(T_1'\cap T_2')}\). Można chyba wyprowadzić ją po pewnych przekształceniach ze wzoru na prawdopodobieństwo warunkowe, tu w postaci \(\displaystyle{ P(T_1|T_2)=\frac{P(T_1\cap T_2)}{P(T_2)}}\). I tutaj właśnie pojawia się cały problem. Nie jestem pewien co jest czym. Liczę tak:
\(\displaystyle{ 0.7=\frac{P(T_1\cap T_2)}{0.4}\\ 0.28=P(T_1\cap T_2)}\)
Czy zatem
\(\displaystyle{ P(T_1'\cup T_2')=P(T_1\cap T_2)'=1-0.28=0.72}\)? Czy trzeba korzystać z wcześniejszego wzoru? Trochę się w tym pogubiłem. Bardzo proszę o wskazówki, pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Prawdopodobieństwo warunkowe (?) : zajęte telefony

Post autor: kerajs »

Koniec Świata skoro Superman prosi o wskazówki.

Choć patrząc na Twój tekst, to rozwiązanie (po lekkiej korekcie) jest w porządku
\(\displaystyle{ T_i}\)—zdarzenie, że \(\displaystyle{ i}\)-ty telefon jest zajęty, \(\displaystyle{ i=\{1,2\}}\)
\(\displaystyle{ T_i'}\)—zdarzenie, że \(\displaystyle{ i}\)-ty telefon jest wolny, \(\displaystyle{ i=\{1,2\}}\)
Dane:
\(\displaystyle{ P(T_i)=0.7,\quad P(T_i')=1-0.7=0.3}\)
Z prawa De Morgana: \(\displaystyle{ (A\cap B)'=A'\cup B'}\)
co daje : \(\displaystyle{ P(T_1'\cup T_2')=P(T_1\cap T_2)'}\).
Wartości \(\displaystyle{ P(T_1'),P(T_2')}\) są znane, pozostaje więc znaleźć wartość \(\displaystyle{ P(T_1'\cap T_2')}\).
Liczę tak:
\(\displaystyle{ 0,7=\frac{P(T_1\cap T_2)}{0,4}\\ 0,28=P(T_1\cap T_2)}\)

\(\displaystyle{ P(T_1'\cup T_2')=P((T_1\cap T_2)')=1-0,28=0,72}\)
ODPOWIEDZ