Niezależność zdarzeń

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
adrion23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 gru 2015, o 00:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Niezależność zdarzeń

Post autor: adrion23 »

Proszę o pomoc z tymi dwoma zadaniami. Będę bardzo wdzięczny.

Zadanie 1.

Przypuśćmy, że \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) są niezależne oraz \(\displaystyle{ B}\) i \(\displaystyle{ C}\) są niezależne. Czy \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ C}\) muszą być niezależne? Czy \(\displaystyle{ B}\) jest niezależne od \(\displaystyle{ A \cup C}\) ? Czy \(\displaystyle{ B}\) jest niezależne od \(\displaystyle{ A \cap C}\) . Uzasadnij.

Zadanie 2.
Przypuśćmy, że \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) są niezależne, czy \(\displaystyle{ B^c}\) są niezależne? Uzasadnij.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2018, o 17:37 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Re: Niezależność zdarzeń

Post autor: bartek118 »

1. \(\displaystyle{ \Omega = \{ 1, 2, 3, 4\}}\) i niech \(\displaystyle{ A = \{1, 2 \}}\), \(\displaystyle{ B = \{4\}}\) i \(\displaystyle{ C = \{2,3\}}\). Wtedy \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\) są niezależne; niezależne są również \(\displaystyle{ B}\) i \(\displaystyle{ C}\), ale \(\displaystyle{ A \cap C = \{2\}}\).

Mamy
\(\displaystyle{ B \cap (A \cup C) = (B \cap A) \cup (B \cap C).}\)
Czyli
\(\displaystyle{ \mathbb{P} ( B \cap (A \cup C) ) = \mathbb{P} ( (B \cap A) \cup (B \cap C) ) \leq \mathbb{P} (B \cap A) + \mathbb{P} (B \cap C) = 0 + 0 = 0.}\)
zatem \(\displaystyle{ B}\) i \(\displaystyle{ A \cup C}\) są niezależne.

Sprawdzenie co z \(\displaystyle{ B}\) i \(\displaystyle{ A \cap C}\) pozostawiam Tobie.

2. Brakuje części treści.
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

Re: Niezależność zdarzeń

Post autor: MrCommando »

bartek118, określenie, że zdarzenia są niezależne nie oznacza rozłączne. Zdarzenia \(\displaystyle{ A, B \subset \Omega}\) będą niezależne, jeśli \(\displaystyle{ P(A \cap B)=P(A)\cdot P(B)}\).

Chyba, że to ja nie zrozumiałem Twojego rozumowania..
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Re: Niezależność zdarzeń

Post autor: bartek118 »

MrCommando pisze:bartek118, określenie, że zdarzenia są niezależne nie oznacza rozłączne. Zdarzenia \(\displaystyle{ A, B \subset \Omega}\) będą niezależne, jeśli \(\displaystyle{ P(A \cap B)=P(A)\cdot P(B)}\).

Chyba, że to ja nie zrozumiałem Twojego rozumowania..
Masz rację oczywiście. Głupotę napisałem, nie wiem co i dlaczego sobie tymczasowo ubzdurałem. Chyba trochę odpoczynku od matematyki się przyda....
ODPOWIEDZ