Obliczanie kosztów?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Ranolmz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2 lut 2018, o 05:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 6 razy

Obliczanie kosztów?

Post autor: Ranolmz »

Witajcie. To nie jest żadne zadanie z szkoły/uczelni. Sam sobie je wymyśliłem, tylko nie wiem jak je ugryźć. Inspirowane pewną grą online. Postaram się w miarę jasno przedstawić, z góry dziękuję za pomoc.

Gra polega na wykonaniu trzech udanych zbić piłką. Każdy rzut piłką kosztuje 100 złotych. Prawdopodobieństwo udania się pierwszego zbicia to 80%. Drugiego - 50%. Trzeciego - 25%.

Jeżeli pierwsze lub drugie zbicie się nie uda, to można po prostu próbować w kółko (za każdym razem płacąc 100 złotych za rzut). Natomiast jeżeli trzecie zbicie się nie uda, to trzeba próbować od nowa zaczynając od drugiego zbicia. Pierwsze zbicie wystarczy, że się raz uda.

Jaki powinien być oczekiwany, przeciętny łączny koszt złotych żeby wykonać trzy udane zbicia?

Gdyby nie było wytłuszczonego zdania, to widziałbym to tak:

Kod: Zaznacz cały

ŁĄCZNY KOSZT = K/p1 + K/p2 + K/p3
gdzie:
K = 100 (koszt rzutu)
p1 = 0,8 (szansa pierwszego zbicia = 80%)
p2 = 0,5 (szansa drugiego zbicia = 50%)
p3 = 0,25 (szansa trzeciego zbicia = 25%)

=> ŁĄCZNY KOSZT = 100/0,8 + 100/0,5 + 100/0,25
=> ŁĄCZNY KOSZT = 725
Chyba dobrze liczę? Ale co w przypadku tego wytłuszczenia, czyli że jeśli trzecie zbicie się nie uda (a szansa na sukces to tylko 25%), to muszę od nowa robić drugie zbicie, a dopiero później trzecie? (I znów może się nie udać, itd.) --- jak mam to uwzględnić w obliczeniach szacowanego kosztu?

Nie jestem dobry z maty, z góry dziękuję za pomoc, za nakierowanie mnie gdzie szukać rozwiązania, itp.

Pozdrawiam.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Re: Obliczanie kosztów?

Post autor: Kartezjusz »

Prawdopodobieństwa mnożysz. Tylko musisz uwzględnić wieloetapowość doświadczenia. Czyli też jest moźliwość, że będzie się dawało tę forsę w kółko
Ranolmz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2 lut 2018, o 05:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 6 razy

Re: Obliczanie kosztów?

Post autor: Ranolmz »

Dzięki. Tylko jak uwzględnić tę wieloetapowość doświadczenia? W google pod tym hasłem za dużo informacji się nie kryje.-- 26 lut 2018, o 21:44 --Pomoże ktoś?
Ranolmz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2 lut 2018, o 05:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 6 razy

Re: Obliczanie kosztów?

Post autor: Ranolmz »

Odświeżam.-- 6 mar 2018, o 00:55 --Proszę o pomoc
Ranolmz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2 lut 2018, o 05:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 6 razy

Re: Obliczanie kosztów?

Post autor: Ranolmz »

Refresh.
ODPOWIEDZ