Prawdopodobieństwo zdarzenia w grze (WOT)

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
belor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 lut 2018, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Prawdopodobieństwo zdarzenia w grze (WOT)

Post autor: belor »

Ponieważ matematyka nie jest moją silną stroną, a problem, z którym się ostatnio zetknąłem, jest ciekawy, pozwoliłem sobie napisać z prośbą o wsparcie.
Kwestia dotyczy popularnej gry World Of Tanks (Blitz), wokół której jest sporo kontrowersji i dyskusji, związanych z losowością lub manipulacjami algorytmów odpowiedzialnych za różne elementy w grze. Ponieważ ostatnio wdałem się w taką dyskusję, w której ktoś powołuje się na rozkład normalny i regułę trzech sigm, chciałbym poprosić o przybliżone choć policzenie dwóch problemów.

Jest to gra drużynowa (prowadzimy czołgi), w której po obu stronach, na mapie walczą ze sobą ekipy złożone po 7 graczy, których celem jest zniszczenie wszystkich czołgów przeciwnika, co odbywa się poprzez strzelanie do nich i zadawanie obrażeń (każdy czołg ma określone parametry, podobnie jak działo i pocisk). Mechanizm doboru przeciwników (tzw. Matchmaking) bierze pod uwagę różne elementy dokonując doboru drużyn, m.in. poziom czołgów (w grze jest 10 tierów, czyli poziomów, z których każdy kolejny to lepszy czołg, gra się na poziomach +/-1 czyli grając na danym poziomie można spotkać w grze czołgi o 1 poziom niższego lub wyższego tieru), poziom umiejętności gracza wyróżniony współczynnikiem WR (win rate – czyli stosunek bitew wygranych do przegranych, wyróżniony skali procentowej, 45, 55% itd.), typ czołgu (lekki, ciężki, itd.). Gracze mają za zadanie zniszczyć wszystkie czołgi przeciwnika. Problemy są dwa:
1. Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia wyniku 7:0 dla jednej z drużyn.
2. Jakie jest prawdopodobieństwo, że w jednej z drużyn 5 lub więcej graczy nie zada żadnych obrażeń?
Będę wdzięczny za jakieś przybliżone choć wyliczenie.
ODPOWIEDZ