wynaczyć rozkład X^2

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
linka93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2017, o 14:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 2 razy

wynaczyć rozkład X^2

Post autor: linka93 »

Witam , mam problem z zadaniem i proszę o pomoc

zadanie
Niech \(\displaystyle{ X}\) ma rozkład jednostajny na \(\displaystyle{ (0,1)}\). Wyznaczyć rozkład zmiennej \(\displaystyle{ Y=X^2}\).
Ostatnio zmieniony 11 gru 2017, o 23:46 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
szw1710

wynaczyć rozkład X^2

Post autor: szw1710 »

Dbaj o język. Zad to ma koń, ma też człowiek z tyłu. Ty masz do zrobienia zadanie. Pisząc o tylnej części ciała obrażasz siebie i odpowiadających na Twoje pytanie.

Zrób to przez dystrybuantę. Znasz ją dla rozkładu \(\displaystyle{ X}\). Niech to będzie \(\displaystyle{ F_X}\). Więc \(\displaystyle{ F_{Y}(t)=P(X^2<t)=P(-\sqrt{t}<X<\sqrt{t})}\) dla \(\displaystyle{ t>0}\). Policz to do końca. Co będzie dla \(\displaystyle{ t\le 0}\)?
linka93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2017, o 14:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 2 razy

wynaczyć rozkład X^2

Post autor: linka93 »

szw1710 pisze:Zrób to przez dystrybuantę. Znasz ją dla rozkładu \(\displaystyle{ X}\). Niech to będzie \(\displaystyle{ F_X}\). Więc \(\displaystyle{ F_{Y}(t)=P(X^2<t)=P(-t<X<t)}\) dla \(\displaystyle{ t>0}\). Policz to do końca. Co będzie dla \(\displaystyle{ t\le 0}\)?
Próbowałam tak zrobić ale chyba źle mi wychodzi:

\(\displaystyle{ F_{Y}(t)=P(X^2<t)=P( -\sqrt{t} <X<\sqrt{t})= \int_{-\sqrt{t}}^{\sqrt{t}}1dx=2 \sqrt{t}}\) dla \(\displaystyle{ 0<t<1}\) ;
\(\displaystyle{ F_{Y}(t)=0}\) dla \(\displaystyle{ t<0}\).
Ale zdaje mi się ze coś jest źle bo chyba nie powinno wyjść \(\displaystyle{ 2 \sqrt{t}}\) bo podstawiając np \(\displaystyle{ 1}\) wychodzi wtedy dystrybuanta równa \(\displaystyle{ 2}\) ..
Ostatnio zmieniony 11 gru 2017, o 23:48 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

wynaczyć rozkład X^2

Post autor: leg14 »

Sprawdz, jak wyglada gestosc rozkladu jednostajnego
linka93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2017, o 14:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 2 razy

wynaczyć rozkład X^2

Post autor: linka93 »

leg14 pisze:Sprawdz, jak wyglada gestosc rozkladu jednostajnego
gęstość rozkładu jednostajnego na przedziale \(\displaystyle{ [a,b]}\) jest postaci : \(\displaystyle{ f(x)= \frac{1}{b-a}}\) dla \(\displaystyle{ x}\) należącego do przedziału \(\displaystyle{ [a,b]}\) , a zatem dla \(\displaystyle{ x}\) z przedziału \(\displaystyle{ [0,1]}\) mamy \(\displaystyle{ f(x)=1}\)... więc wydaje mi się że podstawiłam dobrze ... niestety nadal nie wiem czemu w takim razie wychodzi mi zła dystrybuanta
Ostatnio zmieniony 11 gru 2017, o 23:49 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

wynaczyć rozkład X^2

Post autor: Spektralny »

\(\displaystyle{ P(X^2 < t) = P(-\sqrt t < X < \sqrt t) = P( X < \sqrt t)\quad (t\in (0,1)),}\)

istotnie zmienna \(\displaystyle{ X}\) jest nieujemna p.n. Oznacza to, że szukane prawdopodobieństwo to

\(\displaystyle{ \int_0^{\sqrt t} {\rm d} x = \sqrt t}\).

Czy potrafisz podać gęstość \(\displaystyle{ X^2}\)?
ODPOWIEDZ