Zbieżność zmiennych losowych

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Zbieżność zmiennych losowych

Post autor: Benny01 »

Wykazać, że jeżeli \(\displaystyle{ EX_n \rightarrow \mu}\) oraz \(\displaystyle{ VarX_n \rightarrow 0}\), to \(\displaystyle{ X_n \xrightarrow{p} \mu}\).
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Zbieżność zmiennych losowych

Post autor: Premislav »

Skorzystamy z nierówności Czebyszewa-Bienayme. Orzeka ona, że dla dowolnego \(\displaystyle{ \epsilon>0}\) i zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\) mającej drugi moment zachodzi:
\(\displaystyle{ \mathbf{P}(|X-\mathbf{E}X| \ge \epsilon) \le \frac{\mathrm{Var} X}{\epsilon^2}}\)

Ustalmy dowolne \(\displaystyle{ \epsilon>0}\). Z powyżej wspomnianej nierówności otrzymujemy:
\(\displaystyle{ \mathbf{P}\left(|X_n-\mathbf{E}X_n| \ge \frac 1 2\epsilon\right) \le \frac{4\mathrm{Var} X_n}{\epsilon^2}}\)
Ponadto \(\displaystyle{ |X_n-\mu| \le |X_n-\mathbf{E}X_n|+|\mathbf{E}X_n-\mu|}\)
co wynika z nierówności, którą udowodnił Trójkąt, znany polski matematyk.
Zatem
\(\displaystyle{ \mathbf{P}(|X_n-\mu| \ge \epsilon)\le \mathbf{P}\left(|X_n-\mathbf{E}X_n| \ge \frac 1 2\epsilon \vee |\mathbf{E}X_n-\mu| \ge \frac 1 2 \epsilon \right) \le \\ \le \mathbf{P}\left(|X_n-\mathbf{E}X_n| \ge \frac 1 2\epsilon\right)+\mathbf{P}\left( |\mathbf{E}X_n-\mu| \ge \frac 1 2 \epsilon\right)}\)
gdzie w ostatniej nierówności skorzystaliśmy ze znanego \(\displaystyle{ \mathbf{P}(A \cup B) \le \mathbf{P}(A)+\mathbf{P}(B)}\).
Ponieważ ustaliliśmy \(\displaystyle{ \epsilon>0}\), zaś \(\displaystyle{ \mathbf{E}X_n \rightarrow \mu}\), więc dla dostatecznie dużych \(\displaystyle{ n}\) drugi składnik jest równy zero.
Natomiast pierwszy składnik majoranty szacujemy jak to wyżej napisałem z nierówności Czebyszewa-Bienayme, po czym korzystamy z \(\displaystyle{ \mathrm{Var} X_n \rightarrow 0}\)
I koniec.
PS Za dużo Ukraińców we Wrocławiu.
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Zbieżność zmiennych losowych

Post autor: Benny01 »

Dzięki
PS. Czemu tak?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Zbieżność zmiennych losowych

Post autor: Premislav »

Nie mam nic przeciwko ludziom jako ludziom, ale większość tych osób była wychowywana i uczona w kraju, w którym OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) jest traktowana jak bohaterowie, a niechęć do Polski i Polaków (nie mówię, że całkowicie nieuzasadniona historycznie) jest mocno ugruntowana. Ja bym wolał, żeby osoby, które od dziecka słuchały, że Bandera był bohaterem, nie przyjeżdżały do Polski, ale już może lepsze to niz ich śmierć czy życie bez bieżącej wody i prądu (podkreślam: może).

Chyba że pytałeś o to, dlaczego taki sposób rozwiązania. Wtedy odpowiedź brzmi: bo na taki akurat wpadłem. To w sumie dość narzucająca się droga.
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Zbieżność zmiennych losowych

Post autor: Benny01 »

Chodziło mi oczywiście o tych Ukraińców
ODPOWIEDZ