Znajdz E(Z) oraz V(Z)

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
timus221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 579
Rejestracja: 13 sty 2011, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 120 razy
Pomógł: 7 razy

Znajdz E(Z) oraz V(Z)

Post autor: timus221 »

Zmienne losowe X i Y są niezależne i mają ten sam rozkład jednostajny na przedziale [0;1] . Znaleźć rozkład prawdopodobieństwa zmiennej losowej Z=X+Y. Znaleźć E(Z) i V(Z).

Jak należy zabrać się za to zadanie? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie próby pomocy/rozwiązania tego zadania.
Awatar użytkownika
AloneAngel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 630
Rejestracja: 19 mar 2012, o 17:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 176 razy

Re: Znajdz E(Z) oraz V(Z)

Post autor: AloneAngel »

Znając ich rozkłady jesteś w stanie wyliczyć (a nawet podać bo to wiadome raczej) wartości oczekiwane i wariancje zmiennych \(\displaystyle{ X}\) i \(\displaystyle{ Y}\). Skorzystaj następnie z liniowości wartości oczekiwanej oraz wariancji (przy założeniu, że zmienne są niezależne).
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Znajdz E(Z) oraz V(Z)

Post autor: Premislav »

k'woli ścisłości to wariancja nie jest liniowa nawet dla niezależnych zmiennych losowych, bo stała multyplikatywna wychodzi z kwadratem (tu akurat nie będzie miało to znaczenia, bo obie stałe multyplikatywne wynoszą \(\displaystyle{ 1}\)). Wiem, dupek ze mnie, ogólnie idea jest jak napisał AloneAngel.
Awatar użytkownika
AloneAngel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 630
Rejestracja: 19 mar 2012, o 17:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 176 razy

Re: Znajdz E(Z) oraz V(Z)

Post autor: AloneAngel »

Racja, to właśnie miałem na myśli, tylko tak niefortunnie mi się napisało. Dziękuję za zwrócenie uwagi!
ODPOWIEDZ