Macierz kowariancji wektora losowego

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
alchem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 252
Rejestracja: 10 cze 2014, o 19:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 5 razy

Macierz kowariancji wektora losowego

Post autor: alchem »

Hej, mam udowodnić kilka własności takiej kowariancji, niektóre mam rozpisane ale problem w tym, że chce zrozumieć co, jak i dlaczego.
Z def mamy : \(\displaystyle{ (Cov(X))_{ij} = Cov(X_i,X_j)}\)
Pierwszy podpunkt:
\(\displaystyle{ Cov(X)=E(X-EX)(X-EX)^{'}}\)
X,Y to wektory

\(\displaystyle{ (Cov(X))_{ij} = Cov(X_i,X_j)=}\)
\(\displaystyle{ =E((X_i-EX_i)(X_j-EX_j))=E((X-EX)_i(X-EX)_j)=(E((X-EX)(X-EX)))_{ij}}\)
No i wydaje się, że koniec, ale mi gdzieś znika ten " \(\displaystyle{ '}\) "
Wiem, że musi on być bo inaczej nie dostalibyśmy macierzy ale nie umiem go umieścić tam gdzie trzeba, pomocy

Gdybym musiał już go już gdzieś umieścić to najbardziej intuicyjnie wydaje mi się że wyglądałoby to tak:

\(\displaystyle{ (Cov(X))_{ij} = Cov(X_i,X_j)=E((X_i-EX_i)(X_j-EX_j)^{'})=E((X-EX)_i(X-EX)_j)^{'}=(E(X-EX)(X-EX)^{'})_{ij}}\)
Dlatego tam, to inaczej nie dostalibyśmy macierzy tylko nadal wektor, a wychodzimy od macierzy.
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Macierz kowariancji wektora losowego

Post autor: leg14 »

\(\displaystyle{ (Cov(X))_{ij} = Cov(X_i,X_j)==E((X_i-EX_i)(X_j-EX_j))=E((X-EX)_i(X-EX)_j)=(E((X-EX)(X-EX)))_{ij}}\)
Napis \(\displaystyle{ ((X-EX)(X-EX))}\) nie ma sensu skoro to sa wektory. Macierz, ktorej \(\displaystyle{ [i,j]}\)- ta wspolrzedna jest rowna \(\displaystyle{ (X_i-EX_i)(X_j-EX_j)}\) to dokladnie \(\displaystyle{ ((X-EX)(X-EX))'}\)
ODPOWIEDZ